Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 04/01/2010 02:06
Idealnie byłoby wybudować stadion od razu docelowy. Dla mnie docelowy oznacza klasę Elite czyli 30 tys. netto (na ligę 32-34tys.). Jednak jak nie ma kasy to najpierw bym zrezygnował z docelowego zaplecza, mniejsze parkingi, place itp. Jak mamy jeszcze mniej to przy projekcie docelowym wybudowałbym w tej chwili 25 tys., ale dał sobie szansę na dobudowanie reszty za x lat jak finanse się poprawią.
To jest dokladnie tak jak z halą tą która będzie budowana; od poczatku wiadomo, że jest mała, brzydka i droga (i to ona zabierze nam kasę na docelowy stadion). Do tego jestem pewien, że będzie bardzo, bardzo niedochodowa. Już w drugim roku dzilalności dolożymy do niej zdecydowanie więcej niż Gdańsk czy Łódź do hal 2 razy większych.
Sytuacja byłaby jednak całkiem inna gdyby ta nowa hala o pojemności 7,3 tys. ( 2tys. dostawiane) była od razu zaprojektowana na 10 tys. (+2 tys. dostawiane). Po prostu zawsze jakby się okazało, że to jednak ja miałem rację to mozna by ją rozbudować. Oczywiście rozbudowa jest droższa niż wybudowanie od razu (ile zależy od architekta) , ale jeszcze droższe (tak naprawdę nierealne) jest burzenie i budowa od początku.
Czyli możemy wziąć za przykład stadion Legii. Całkowity koszt stadionu to 459 mln złotych,po odliczeniu VATu, wychodzi 355 mln złotych. Jak wiemy na Legii były pewne obostrzenia przy projektowaniu stadionu:
1) oś Stanisławowska wymagała by stadion był takiej wielkości jak obecnie, głównie chodzi o wysokość obiektu,
2) projekt zleciło ITI i zrobili sobie:
- sporo sky boxów i lóż honorowych,
- studio TV,
- jakby nie patrzeć sporo powierzchni komercyjnych,
- parking pod trybunami.
3) Gdy dojdzie do tego, że Legia podczas budowy cały czas na swoim stadionie grała/gra
4) budowa etapami - pierw 3 trybuny + Kryta po skończeniu 3 trybun(fasada Krytej będzie "wiernie" odtworzona od tej co jest obecnie)
5) pamiętajmy, że na Legii również trzeba było wyburzyć Żyletę i łuki no i niedługo Krytą.
Wszystkie te czynniki miały wpływ na wysokość kwoty, którą trzeba było zapłacić za budowę.
U nas pewnie dałoby radę opuścić kilka elementów i kwota w przedziale 300-340 mln to chyba nie jest jakiś kosmos(dokładnych szacunków nie mogę podać bo po prostu nie wiem o ile tanśzy byłby stadion bez tych rzeczy, które są na Legii). Zważając, że na tą halę chcą wydać koło 200 mln... z zapleczem bo zapleczem ale dla mnie to nieporozumienie budowa hali na taką pojemność w dzisiejszych czasach.
25 000 to podajesz pojemność na ligę czy puchary bo jeśli netto to na prawdę nie wierze, że nie dałoby rady wybudować stadion z pojemnością większą o ledwo 5 000...
Szczerze to zamiast takiego jak stadion Legii(trybuny dwupoziomowe) wolałbym aby Nasz wyglądał tak
Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 04/01/2010 14:01
żebym kiedyś doczekał tych czasów...
Zdecydowanie lepiej prezentują sie trybuny jednopoziomowe i na oprawy lepsze Ewentualnie 2 poziomowe ale na piekle jednopoziomowa tak jak bedzie to miało miejsce w Białymstoku(fantastyczny stadion jak na tamte warunki)
NIE ROZUMIEM dlaczego w CAŁEJ Polsce się buduje stadiony a u nas nigdy nie ma pieniędzy. KAŻDE miasto ma wydatki i takie tłumaczenia mnie dobijają. I tak z tego co wiem to Szczecin i tak jest mniej zadłużony na tle innych głównych miast... I Niedobrze mi sie robi jak chce sie postawić substytut stadionu z rozbudową. Prawda jest taka że jak postawią stadion na 25 to tak zostanie do usranej śmierci bo będzie milion powodów żeby nie rozbudowywać pomimo iluzorycznego zapotrzebowania. I dziwie się głupocie ludzi którzy wierzą...
Nie mam mani gigantyzmu ale 30-32tyś z CIEKAWYM projektem (może byc nawiązanie do FG2050) i byłoby super. Najlepiej na terenie lotniska bo stadion na głównej trasie drogowej w Szczecinie by pełnił funkcję reprezentatywną i dobrze wykorzystując ten teren przyniósł by korzyści i Pogoni i Szczecinowi. Niestety lotnisko a raczej grunt ma swoje cechy które na pewno wpłynęłyby na cene... Ale myśle że warto bo stadion na uboczu miasta to nie to samo. Czy na miasto PONAD 400 tys to dużo?
edit///
bez jaj PogońFaN napisal prawie to samo
widac to samo zdanie;d
Ostatnio edytowany przez: WM, 4 stycznia 2010, 14:10 [1 raz(y)]
Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 04/01/2010 18:37
Stadion Legii będzie droższy niż to co napisałeś. Jednak prawdopodobnie koszty budowy u nas byłyby niższe. U nich tak jak napisałeś rozbudowane zaplecze, konserwator zabytków, rozbiórka itp. U nas nie ma tych spraw za to dochodzi palowanie terenu.
Co do inwestycji to po prostu my Szczecin rzeczywiście ma dobry stan kasy jednak rzucamy jednaoczesnie się na budowę bardzo wielu obiektów. Basen, hala, filharmonia, szybki tramwaj i zakup taboru, Struga, obwodnica, Trasa Północna, bulwary, Gontynka, 3 muzea, opera i wiele mniejszych spraw. Stan finansów teraz, a za dwa lata to dwie rózne sprawy. Mi osobiście wszystkie te inwestycje odpowiadają. Zamieniłbym jednak halę na docelowy stadion i mniejszą halę z mozliwością rozbudowy.
Stadion 25 tys. to netto mniej więcej około 22-23 tys.
Oczywiście, że mamy (czy też mieliśmy, wliczając tą przyszłą pożyczkę, o czym poniżej) najmniejsze zadłużenie ze wszystkich dużych ośrodków w kraju. Co do tych pieniędzy to nie chodzi raczej o ich brak bo:
...tylko o ich ukierunkowanie. Nie do końca rozsądnym posunięciem jest pakowanie 230 mln PLNów w halę o pojemności 7,3 tys. (w najlepszym wypadku - z dostawianymi trybunami). Środki te możnaby spokojnie przeznaczyć na budowę stadionu, to przecież około połowa wartości całej inwestycji! A z takiej hali to ani specjalnie pożytku, bo w zasadzie wszystkie większe imprezy nas na starcie omijają - odpadamy ze względu na słabą pojemność, a w dodatku architektonicznie też jest kiepsko - przypomina to bardziej CH niż obiekt sportowy.
W ogóle skąd się wzięło te 230 mln na halę to ja pojęcia nie mam. Chyba pod warunkiem, że krzesełka będą ze złota. Tak czy siak, pieniadze są. Tym bardziej po tej gigantycznej pożyczce z RPO, zresztą trudno zeby dużo mniejsze Białestoki, Zabrza i reszta je miały, a my nie. Kwestia leży we właściwym ich przeznaczeniu no i chyba takiej (nie)zwykłej rzeczy jaką są chęci by W KOŃCU ruszyć z koksem.
I nikt nie mówi, że trzeba wykładać lekką ręką powiedzmy w przybliżeniu te 400 mln na stadion, bo zawsze można budować-modernizować etapami i rozłożyć finansowanie w czasie, abstrahując od tego, że ma to pewne minusy o ktorych pisał PogońFan, że taka modernizacja pewnie całościowo będzie droższa - demolka trybun, wywożenie gruzu, piachu, likwidowanie wałów itd. i na koniec od tego co kto by wolał.
Osobiście mam dość czekania i robienia z nas imbecylów (chociaż w sumie jak powszechnie wiadomo kibice to "bezmózgowcy, rzygać się chce i bez szans na reedukację", ale dziś nie o tym, choć poniedziałek i Lisek Chytrusek już za godzinę z kawałkiem ), zadając po raz milionstopięćdziesiątypiąty pytanie: modernizacja czy nowy obiekt, byle tylko mieć spokój w tym temacie na kolejne pół roku i tak do końca kadencji. Mi to już bez różnicy gdzie, niech się inni oto martwią co lepsze, byle zacząć i nie obudzić się z ręką w nocniku w przyszłości, gdy nie będzie już miejsca na dotychczasowe prowizorki.
Wniosek: podobnie jak ROJ uważam aby zrezygnować z tej pudełkowatej hali, bądź w jakiś sposób ograniczyć jej kasochłonność - koszta współmierne do wielkości! Ale i tak chyba za późno, bo hala to ponoć pewnik ale może jakieś cuda się wydarzą, przeca gospodarz z magicznej partii jest.
Ostatnio edytowany przez: jns, 4 stycznia 2010, 20:50 [1 raz(y)]
Myślę, że każdemu z Nas odpowiadają te inwestycje, jednak sam uważam, że to jest porywanie się z motyką na słońce. Tyle tego na raz chcą mieć, że logicznie myśląc trzeba z czegoś zrezygnować i sami wiemy z czego miasto rezygnuje.
Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 04/01/2010 21:27
Za kilka lat około roku 2013 Szczecin bez nowoczesnego stadionu będzie pośmiewiskiem w skali całego kraju,ponieważ będzie najwięksym miastem w Polsce z archaicznym obiektem. 80% klubów w ekstraklasie będzie dysponowało nowoczesnymi stadionami i prawda jest taka ,że będzie wstyd grac w tej ekstraklasie.........taka niestety jest prawda
droższy tzn. ile 355 czy 360 mln to praktycznie żadna różnica przy tej skali budowy.
Basen już praktycznie powstał, hala niedługo ma ruszyć, filharmonia również, zakup taboru niby jest realizowany ale np. Gontynka, Struga i Szybki Tramwaj to raczej szybko nie powstanie... a bulwary, muzea i opera(nie znam tej inwestycji) to nie są kolosy jeśli chodzi o wartość inwestycji. Nie wspominając już o takich sprawach jak dofinansowanie do bulwarów a oni nie składają dokumentów w czasie i proszą o przedłużenie terminu...
Palowanie terenu to nie jest też jakaś ogromna kasa bo za "rozbiórkę" stadionu X-Lecia + palowanie pod obecny Narodowy Pol-Aqua zgarnęła koło 130 mln złotych. U nas nie trzeba nic rozbierać(jeśli mówimy o Dąbiu) i podejrzewam, że skala palowania u Nas była by dużo mniejsza(jakby nie patrzeć budowany Narodowy to potężny obiekt, z parkingami pod stadionem i dosłownie kupom powierzchni komercyjnych, która daje oczywiście wadze obiektowi).
Ten koszt można łatwo wykluczyć jednak trzeba by było znaleźć inną lokalizację... a w sumie Dąbie nie jest złe, jest sporo miejsca by zbudować potężny kompleks i np. budować rzeczy, które będą służyły dwóm inwestycjom np. parkingi dla stadionu i CH. Poza tym denerwuje mnie, że tyle się gada o wyborze lokalizacji a szczerze to jeszcze nie usłyszałem ile by kosztowała budowa w lokalizacji A i ile w lokalizacji B, czy nawet palowanie terenu o którym dyskutujemy.
Co do tej hali to planują wybudować oprócz hali dwa budynki, jeden o przeznaczeniu obłusgi kompleksu a drugi budynek to będzie
Całość może pewnie kosztować koło 200 baniek.
wyżej w sumie jest odpowiedź na pytanie czemu jest tak drogo, zresztą faktyczną cenę poznamy ogłoszeniu wyników przetargu, dodatkowo być może będzie dofinansowanie z budżetu centralnego ale na to bym nie liczył.
Modenirzacja obecnego stadionu to mimo wszystko nie najlepszy pomysł. Śmiem twierdzić, że już nie ma miejsca na dotychczasowe prowizorki bo najnormalniej w świecie nie stać nas na to...
nie wychodzi to tak wiele jakby mogło się wydawać. Kluczem jest mądre zarządzanie inwestycjami a u Nas raczej tak nie jest...
Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 05/01/2010 14:36
Wszystko to co napisalem powstanie do 2014 (niestety hala też) z dużych spraw zapomniałem o spalarni. Opera to modernizacja tej na zamku czyli łącznie około 30-40 mln. Oczywiście, że da się te wszystkie inwestycje zrobić na raz; po prostu każda z nich ma trochę inne żródła finansowania. Miasto daje kase tylko część kasy a reszta pochodzi albo z budżetu (basen), albo z UE (środki centralne, regionalne ). Jedynie hala jest w 100% finansowana z kasy miasta (jest szansa na małą część z ministerstwa ale to jest niepewne) i dlatego obciąży budżet inwestycji tak w 1/3.
Dlatego to ona tak naprawdę "pożera" kasę na stadion. Jeszcze gdyby była taka jak być powinna to bym to może przebolał, ale to małe (nic nie zmienia jej zaplecze) i drogie w budowie i utrzymaniu paskudztwo.
Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 05/01/2010 16:55
Zapominacie że pieniądze na budowę stadionu wcale nie musi dawać miasto, tak szeroko podawany przykład tego co się dzieje w Warszawie dzięki PPP można zastosować u nas.
Wszyscy co nam źle życzyli, mówili byśmy skończyli
to w tej chwili zobaczyli jak bardzo się pomylili
możesz jakieś źródło podać bo z tego co ja wiem, stadion Legii nie jest budowany przy użyciu partnerstwa publiczno-prywatnego. Na zachodzie to powszechne może jest ale w naszych realiach ciężko się to "robi". Wczoraj w wiadomościach mówili o takim projekcie w Gdańsku, chodzi o zabudowanie wyspy Spichrzów(miasto daje działkę, Polnord buduje) - ciekawe jak im pójdzie.
Rozsądnym rozwiązaniem jest sprzedaż terenów okołostadionowych i przeznaczenie ich na wkład własny dla stadionu. Dodatkowo gdyby zrobili porzadek z działkami przy 26 kwietnia to kolejne środki by znaleźli. Pomysłów jest wiele ale żeby z nich korzystać to trzeba o tym myśleć. A u Nas ewidentnie gra się na czas byle by tego nie zrobić.
Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 05/01/2010 17:50
Jeżeli hala ma kosztować 230 mln zł., to chyba nikt nie zaprzeczy że bardziej potrzebny miastu jest stadion, choćby taki, może nie za ładny, ale nowy, wystarczająco pojemny no i tani. Niemcy potrafią wybudować stadion za 40 mln euro, u nas ceny są z kosmosu Stadion Mainz w Moguncji
Jeżeli hala ma kosztować 230 mln zł., to chyba nikt nie zaprzeczy że bardziej potrzebny miastu jest stadion, choćby taki, może nie za ładny, ale nowy, wystarczająco pojemny no i tani. Niemcy potrafią wybudować stadion za 40 mln euro, u nas ceny są z kosmosu Stadion Mainz w Moguncji
po co hala za taka kase. za tyle to naprawde i stadion mozna postawic, i tu trzeba porównac zarobki w nieczech i w polsce!
tylko ze ten stadion w mainz to pewnie przebudowa aktualnego stadionu, który stoi pewnie w dobrym miejscu/gruncie
Jeżeli hala ma kosztować 230 mln zł., to chyba nikt nie zaprzeczy że bardziej potrzebny miastu jest stadion, choćby taki, może nie za ładny, ale nowy, wystarczająco pojemny no i tani. Niemcy potrafią wybudować stadion za 40 mln euro, u nas ceny są z kosmosu Stadion Mainz w Moguncji
po co hala za taka kase. za tyle to naprawde i stadion mozna postawic, i tu trzeba porównac zarobki w nieczech i w polsce!
tylko ze ten stadion w mainz to pewnie przebudowa aktualnego stadionu, który stoi pewnie w dobrym miejscu/gruncie
W Mainz budowa od podstaw
http://forum.igol.pl/index.php?showtopic=3532
Niemcy potrafią wybudować stadion za 40 mln euro, u nas ceny są z kosmosu
W Polsce ceny z kosmosu bo u nas każdy zainteresowany musi coś przytulić dla siebie. Przykładowo za kadencji PiS Stadion Narodowy w Warszawie miał kosztować 300 mln zł ( pewnie już wtedy cena była zawyżona aby każdy mógł zarobić ) , potem po przyznaniu nam Euro cena podskoczyła do 600 mln zł , dalej po przejęciu władzy przez PO 1 mld a teraz jest już 1,7 mld zł!
Niemcy potrafią wybudować stadion za 40 mln euro, u nas ceny są z kosmosu
W Polsce ceny z kosmosu bo u nas każdy zainteresowany musi coś przytulić dla siebie. Przykładowo za kadencji PiS Stadion Narodowy w Warszawie miał kosztować 300 mln zł ( pewnie już wtedy cena była zawyżona aby każdy mógł zarobić ) , potem po przyznaniu nam Euro cena podskoczyła do 600 mln zł , dalej po przejęciu władzy przez PO 1 mld a teraz jest już 1,7 mld zł!
Z tą ceną za kadencji PiSu to nie było dokładnie tak jak piszesz
Prezydent Warszawy Lech Kaczyński, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że w stolicy zostanie wybudowany piłkarski stadion narodowy.
Nowy stadion jest w zamyśle narodowym, ale jednocześnie ściśle związanym z Legią. Bez względu na to, kto będzie jego właścicielem, klub otrzyma od miasta gwarancje, że będzie mógł na nim grać i trenować, również w pucharach europejskich.(...)
te podawane ceny 600, później było 1,2 mld to jest różnica w tym, że koncepcje się zmieniały a co za tym idzie wartość projektu... dzisiejszy szacowany koszt stadionu nie wiem jaki jest ale to co napisałeś, czyli koło 1,7 mld wydaje się prawdopodobne.
Jeśli chodzi o te polskie wysokie ceny to wydaje mi się, że było to spowodowane ogólnym boomem na rynku, wysokimi cenami materiałów budowlanych, robocizny i dlatego, że firmy tak nie walczyły o kontrakty jak dziś, dodatkowo miasta prześcigały się w przetargach by dostać organizację Euro i to tak na prawdę firmy dyktowały warunki a nie ten co płaci...
Tak więc zamiast biadolić miasto powinno się "ogarnąć" i ogłaszać przetarg przy obecnych realiach rynkowych a nie jak będzie kolejny okres prosperity i będę lamentować, że tak drogo...
Odp: Stadion Miejski w Szczecinie - 05/01/2010 20:19
Koncepcje owszem sie zmieniają. Tylko w kwotach. Tu eM ma racje,dziwnie szybko rosła cena stadionu,zresztą niw tylko narodowego. Nagły boom i wzrost kosztów materiałów i pracy-ciekawe. W Szczecinie będą też niezle cyrki-zobaczycie.
A pseudohala co ma powstać jest tylko policzkiem wymierzonym w podatników. Gówno na kolosalną cene,z której nikt nie bedzie mógł korzystać (to samo tyczy sie basenu olimpijskiego) i na którym o zgrozo nie bedzie miał kto grać. Bo repry nie zobaczymy,a ligowców mamy tragicznych.
Myślę, że każdemu z Nas odpowiadają te inwestycje, jednak sam uważam, że to jest porywanie się z motyką na słońce. Tyle tego na raz chcą mieć, że logicznie myśląc trzeba z czegoś zrezygnować i sami wiemy z czego miasto rezygnuje.
Od dziś wiadomo, że obwodnica póki co stanęła kosztem Struga (w tym roku skończy się na budowie odcinka do Arkońskiej). Szkoda, że nie poszli za ciosem i nie wstrzymali hali względem stadionu. Gdyby w magistracie myślano to zrezygnowanoby z hali by przerzucić cały sos na stadion. A stawiając na stadion z prawdziwego zdarzenia, postawiliby niejako sami za wyborców "ptaszka" przy swoich nazwiskach w kolejnych wyborach. A tak może być różnie, choć znając nasze polityczne realia to i tak wygra PO.
Co do tej hali to planują wybudować oprócz hali dwa budynki, jeden o przeznaczeniu obłusgi kompleksu a drugi budynek to będzie:
Najważniejszymi elementami części C będą sala treningowa, siłownie, sala fitness, sale konferencyjne, zaplecze dla mediów,. Na terenie kompleksu hali zlokalizowane zostaną ponadto dodatkowe obiekty sportowe oraz urządzone tereny zielone przeznaczone do wypoczynku. Będą tu m.in. :
- trzy boiska sportowe przeznaczone do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa lub piłkę nożną,
- stanowiska do gry w tenisa stołowego,
- skatepark przeznaczony do jazdy na deskorolce lub rolkach,
- miniamfiteatr z przeznaczeniem na organizowanie imprez kulturalnych i,
- tereny zielone wraz z fontanną,
Gniot z kilkoma boiskami wokół. Imprezka za 200 baniek. Ja podziękuję.
I też nie byłem za modernizacją lecz teraz to mi wszystko jedno.
Jedynie hala jest w 100% finansowana z kasy miasta (jest szansa na małą część z ministerstwa ale to jest niepewne) i dlatego obciąży budżet inwestycji tak w 1/3.
Dlatego to ona tak naprawdę "pożera" kasę na stadion. Jeszcze gdyby była taka jak być powinna to bym to może przebolał, ale to małe (nic nie zmienia jej zaplecze) i drogie w budowie i utrzymaniu paskudztwo.
Żeby zilustrować (nasza ponad dwa razy mniej krzesełek):
Koncepcje owszem sie zmieniają. Tylko w kwotach. Tu eM ma racje,dziwnie szybko rosła cena stadionu,zresztą niw tylko narodowego. Nagły boom i wzrost kosztów materiałów i pracy-ciekawe. W Szczecinie będą też niezle cyrki-zobaczycie.
A pseudohala co ma powstać jest tylko policzkiem wymierzonym w podatników. Gówno na kolosalną cene,z której nikt nie bedzie mógł korzystać (to samo tyczy sie basenu olimpijskiego) i na którym o zgrozo nie bedzie miał kto grać. Bo repry nie zobaczymy,a ligowców mamy tragicznych.
Co jak co ale nie dam sobie wmówić, że obecny projekt Narodowego od samego początku był uważany za ostateczny i tylko cena się zmieniała... Pierw stadion miał być legijno-narodowy, później chcieli budować na Białołęce, później myśleli nad terenami koło dawnego X-lecia, jak już teoretycznie wybrali lokalizację, to się zastanawiali czy w niecce stadionu, czy obok. Później zastanawiali się nad pojemnością, czy dach miał być zasuwany czy nie... i tak można wymieniać i wymieniać. Sam widzisz jak u Nas kombinują... dalej twierdzisz, że jedyne co się zmieniło to cena
Najlepiej skończyć ten off top, bo trochę rozmywamy ten jakże przyszłościowy temat
Koncepcje owszem sie zmieniają. Tylko w kwotach. Tu eM ma racje,dziwnie szybko rosła cena stadionu,zresztą niw tylko narodowego. Nagły boom i wzrost kosztów materiałów i pracy-ciekawe. W Szczecinie będą też niezle cyrki-zobaczycie.
A pseudohala co ma powstać jest tylko policzkiem wymierzonym w podatników. Gówno na kolosalną cene,z której nikt nie bedzie mógł korzystać (to samo tyczy sie basenu olimpijskiego) i na którym o zgrozo nie bedzie miał kto grać. Bo repry nie zobaczymy,a ligowców mamy tragicznych.
Co jak co ale nie dam sobie wmówić, że obecny projekt Narodowego od samego początku był uważany za ostateczny i tylko cena się zmieniała... Pierw stadion miał być legijno-narodowy, później chcieli budować na Białołęce, później myśleli nad terenami koło dawnego X-lecia, jak już teoretycznie wybrali lokalizację, to się zastanawiali czy w niecce stadionu, czy obok. Później zastanawiali się nad pojemnością, czy dach miał być zasuwany czy nie... i tak można wymieniać i wymieniać. Sam widzisz jak u Nas kombinują... dalej twierdzisz, że jedyne co się zmieniło to cena
Najlepiej skończyć ten off top, bo trochę rozmywamy ten jakże przyszłościowy temat
od jakiegoś czasu twierdze że gadka o futurystycznej koncepcji stadionu nie ma sensu. oczywiście jeśli idzie o konkrety. a jak daleko przyszłościowy jest to czas,zobaczymy. mam pewne obawy że prędzej wyrośnie mi taaaka broda,jak ziomkowi z mojego awatara. a do 2050 jest jeszcze kuuupa lat,wiekszość z nas tego nie dożyje.
Forum służy do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi. Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.