Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 12/11/2010 23:56
Kędzior ma niestety rację, poza tym musimy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy, mianowicie demografii. Według prognoz statystycznych ludność Szczecina będzie się zmniejszać i wyniesie w roku 2030 około 335 tys. osób ( w całym województwie spadek z około 1,7 mln do 1,5 mln)... To, przy utrzymujących się tendencjach gospodarczych, oznacza kolejne spadki lub w najlepszym wypadku ogromne spowolnienie wzrostu wpływów z tytułu wymienionych przez Kędziora podatków, a także podatków lokalnych, zwłaszcza od nieruchomości ( dla zobrazowania planowane dochody z tych podatków wynoszą 404 mln zł, z podatków lokalnych 206 mln zaś subwencja oświatowa - 308 mln, razem stanowią 75% dochodów budżetu). Wreszcie spadek liczby ludności może spowodować zmniejszenie atrakcyjności Szczecina wśród niektórych inwestorów. Tymczasem większość inwestycji ruszyła lub jest w fazie rozruchu, po 300 milionowym kredycie ( co by nie mówić na bardzo korzystnych warunkach) możliwość uzyskania kolejnego na stadion spadła do minimum - ustawowych limitów przejść się nie da . Oczywiście siłą rzeczy będą musiały spaść wydatki na oświatę i jakoś nie sądzę że przy tej sytuacji demograficznej potrzebne będą nowe przedszkola, no ale to niewiele. Niestety musimy spojrzeć prawdzie w oczy - nie stać nas w tej chwili na stadion klasy Elite, jednocześnie zadając sobie pytanie czy rzeczywiście będzie potrzebny w już niedługo 300 tysięcznym mieście...
Możemy tylko żałować że nie zaczęliśmy modernizacji stadionu 5-6 lat temu, idąc podobną drogą jak to robiono na Bułgarskiej...
PS Kędzior skąd masz te dane o szacowanych spadkach dochodów z PIT i CIT? Można by prosić o link czy coś? Jestem ciekaw kilku spraw. Pozdro.
Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 13/11/2010 15:48
Wiedza pochodzi z "Wieloletniej Prognozy Finansowej" dla Województwa Zachodniopomorskiego, którą każda jednostka samorządu terytorialnego musi przygotowywać. Tylko że ja to widziałem w wersji papierowej i próbowałem tego szukać na BIP, ale jeszcze chyba nie umieścili, więc będę to śledził na bieżąco i jak tylko się pojawi puszczę linka.
Sposób w jaki przedstawiasz sprawę rozbudowy/budowy nowego stadionu sprowadza się do tego, że nie ma i nie będzie kasy do 2013 roku. Jednak kasa na halę, filharmonię się znalazła.
Tutaj są wyliczenia dot. kosztów budowy na 1 widzxa. Jak widać zamiast filharmonii i hali mozna wybudować stadion. Trzeba tylko chcieć!!! Dostało miast tani kredyt na budowe m.in hali? Nie można tych p[ieniędzy przeznaczyć na stadion? Gruntów postadionowych nie można sprzedaż ? Mozna trzeba tylko chcieć !
Już kilka razy to pisałem i jak mantrę powtórzę to jeszcze raz. Stadion na Pogodnie nie powstanie nowy dopuki będzie tam mieszkał pewien "szacowny" mecenas. Usłyszałem to w 2001 roku i jak narazie się sprawdza
Ja kocham Liverpool - Ty kibicujesz Man Utd,
Jestem za Pogonią Szczecin, a Ty za Lechem Poznań
Lubie metal, a Ty kochasz hip-hop, Popierasz PiS, ja wole PO
Mimo to jesteś mi jak brat, bo łączy nas nienawiść do drogówki.
Już kilka razy to pisałem i jak mantrę powtórzę to jeszcze raz. Stadion na Pogodnie nie powstanie nowy dopuki będzie tam mieszkał pewien "szacowny" mecenas. Usłyszałem to w 2001 roku i jak narazie się sprawdza
Masz na myśli tego pana M.który w okół miasta się kręci?
Wg Listy Arbitrów Północnej Izby Gospodarczej - podaję źródło, żeby mecenas nie miał pretensji o ujawnienie danych osobowych - na ulicy Abramowskiego 10a, czyli tuż przy boiskach treningowych Pogoni nr 5 i 6 i ogródkach działkowych pomieszkuje sobie pan Marek Mikołajczyk. Jeśli mnie pamięć nie myli wyrychtował ten domek tuż przed przyjściem do Pogoni Sabriego Bekdasa.
W kontekście zapowiedzi budowy nowego stadionu przez prześwietny komitet na Pogodnie, ciekaw jestem bardzo reakcji Rady Osiedla Pogodno - które zawsze było przeciw, Stowarzyszenia na rzecz Pogodna - które oczywiście było i jest przeciwne takiej inwestycji i którego interesy wspiera, bądź wspierał mecenas Mikołajczyk. Ciekaw tym bardziej, że w komitecie budowy jest mecenas Bartek Sochański, no chyba, że to tylko zagrywka wyborcza.
Losy tych dwóch - dodam jednych chyba z najlepszych a na pewno jednych z najdroższych prawników w Szczecinie - już nie raz krzyżowały się na Pogoni.
Interesy Sabriego reprezentował właśnie Sochański, interesy Stowarzyszenia na rzecz Pogodna, czyli także swoje - Mikołajczyk. Kto wygrał - wiemy.
Żeby było śmieszniej obaj panowie połączyli swoje siły i razem bronili Miasta w sporze: Miasto vs Les Gondor o milionowe odszkodowanie za nie wywiązanie się przez Miasto ze zobowiązań wobec Sabriego, którego następcą prawnym był Gondor
Pierwszym pytaniem zatem do Sochańskiego powinno być jak widzi on możliwość przeprowadzenia rozbudowy stadionu na Pogodnie, skoro za płotem stadionu mieszka taki tuz szczecińskiej palestry, z którym przegrał już raz próbę sił, mając za sobą naprawdę potężną kasę Turka?
To samo pytanie zadałbym Prezesom Pogoni - Kałużnemu Smolnemu i Mroczkowi, bo być może są tego nieświadomi z jakim przeciwnikiem idzie im się zmierzyć.
Ostatnio edytowany przez: Poinformowany, 13 listopada 2010, 19:59 [2 raz(y)]
Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 13/11/2010 23:10
Kędzior przedstawiasz dobre teorie, ale niestety opierasz sie na błędnych danych.
Co do wpływów miasta z podatków podaj żródło tych danych. Spadki mogą być, ale spadki o 20 % to jest po postu matematycznie nie możliwe (chyba, że wybuchła wojna).
Zgadza się, że zmniejsza się liczba ludności miasta jednak w tym samym czasie przybywa mieszkańców w gminach okolicznych. Od 2000 roku w Szczecinie i gminach okolicznych (liczonych łącznie) przybyło 3 tyś. ludzi. To świadczy o tym, że to nie jest tak, że okolica nam się wyludnia tylko, że ludzi przybywa jednak wolą mieszkać w gminach okolicznych, a nie w Szczecinie (dodaj do Szczecina miszkańców samego Przecławia i Warzemic i sie okaże, ze nic nie ubyło). Teraz można rozprawiać o tym, dlaczego tak jest.
Całkowitą nieprawdą jest to, że stadiony Legii i Cracovii wybudowały prywatne firmy. Sory prawdą jest, że wybudowały, ale zapłaciły za to miasta- dla jasności 100 % wartości (Kraków w tym samym czasie sfinansował budowę Cracovii, Wisły i modernizację Hutnika, a w przyszłym roku Garbarni)
Co do pieniędzy to jest to tylko kwestia decyzji. Pieniądze są tylko można je wydać na rózne rzeczy.
Tak naprawdę abstrachując od stadionu główne pytania o stan finansów miasta to:
- dlaczego przy wzroście PKB w Polsce nasz PKB stoi w miejscu (przecież działamy na tym samym rynku i w ramach tego samego prawa, mamy takie same warunki gospodarcze jak np. Toruń)
- dlaczego mieszkańcy (i firmy) wolą mieszkać w okolicznych gminach, a nie w Szczecinie ( i nie tu przez to płacą podatki)
- które z inwestycji spowodują to, że miaszkańcy uwierzą w swoje miasto. Tak naprawdę to nie inwestycje zewnętrzne tylko wewnętrzne generują podstawowe wzrosty w innych miastach. Prawie zawsze to jest tak, że najpierw jest to wzrost wewnętrzny, który przy okazji przyciąga inwestycje zewnętrzne.
Ostatnio edytowany przez: ROJ, 13 listopada 2010, 23:16 [1 raz(y)]
Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 13/11/2010 23:21
Ale ROJ taka tendencja, że ludzie wynoszą się za miasto nie jest tylko problemem Szczecina, większości dużych miast w Polsce tak się dzieje, Warszawa jest idealnym przykładem, tam nawet te pod warszawskie mieścinki falowo zmieniają grunty rolne na budowlane.
Tak nawiązując do emigracji, dużym problemem jest brak dobrych powierzchni biurowych, jak są to albo strasznie drogie albo drogie ale beznadziejne.
Znam przykłady 2-3 firm które wyniosły się też na Przecław/Mierzyn bo wolałby wybudować własne biuro niż się męczyć w jakieś norze. Dlatego bardzo cieszy mnie Oxygen, mam nadzieje, że okolice Bramy Portowej ruszą jak i sama Dana, wtedy szukać w Skandynawii i Niemczech potencjalnych klientów i może się uda.
Ktoś może się ukierunkować, bo jakiś czas temu przeczytałem w jakimś raporcie Polska "ileś tam", że dużym problemem Szczecina jest bliskość Berlina który niejako wchłania wszystko, ale nie wiem jak się ma to do rzeczywistości.
Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 14/11/2010 16:05
Chyba Najbardziej realną wizją dla Pogoni i Nowego Stadionu Staje się nowy Inwestor, który masz dużo szmalu i chce zrobić dobrą drużynę, Pogoń pomału staje się idealnym kandydatem do przejęcia, Prezesi kłócą się z miastem o hajs, wyników nie ma, wizja stadionu mało realna, Gastro nie wydają szmalu na Pogoń tylko dużo gadają... Aż Marzy się żeby ktoś Rzucił szmalec i to rozkręcił, taka jest prawda , Przecież większość stadionów to duży wkład Właścicieli Klubów, ITI, Dialog Arena itp...Mało prawdopodobne jest że miasto wybuduje coś tutaj w Szczecinie...Dlaczego Gastro nie negocjują z wielkimi Sponsorami , przecież mamy dobrą firmę w Szczecinie taką jak np. Home.pl Największa Firma IT w Polsce a na pewno jedna z największych na naszym rynku. Jest tylu potencjalnych sponsorów , dlaczego u nas sie tego nie wykorzystuje, Fakt Calbud czy Bosman dają szmal ale To za mało..
Może w Naszej Inicjatywie Stadion Dla Szczecina zacznijmy Zachęcać Inwestorów którzy wyłożą szmalec na Stadion, w Zamian za To Miasto da cały teren taka sytuacja miała miejsce już w Szczecinie tylko oczywiście miasto nie chciało przekazać terenów!! Trzeba ich Cisnąć i Zachęcać Inwestorów!! Zorganizować jakieś Sympozjum pozapraszać jakiś Wielkie Firmy tak jak to zrobiło miasto niedawno pod inicjatywą PPP.. Byli tam "Wielcy" i co Miasto poprzestało na jednym !! Dlaczego My tego samego nie możemy zrobić??
Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 14/11/2010 17:09
Dialog Arena, KGHM spółka państwowa więc jaki to prywatny inwestor. A przekonanie, że ITI zainwestowało cokolwiek w stadion Legii nie wiem skąd się bierze...
Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 14/11/2010 21:44
To że budżet miasta sam nie uniesie ciężaru kosztu budowy stadionu jest oczywiste. O tym, mówią dwaj kandydaci a w zasadzie trzech: Zaremba że nie ma kasy a stadion jest niepotrzebny, Krzystek i Litwiński. Reszta o kosztach nie wspomina wcale stąd należy przyjąć ich gadanie o stadionie jako tylko i wyłącznie koniunkturalizm. Najbardziej naturalną w tej sytuacji rzeczą jest pozyskanie prywanego inwestora. Tyle że Krzystek już uznał swoja koncepję budowy w Dąbiu za nierealną. Litwiński widzi konieczność wejścia w stadion partnera prywatnego. I chce go w rok pozyskać. Nie ma na to oczywiście żadnej gwarancji. Tyle, że na dzień dzisiejszy to jedyna, choć mglista, to jednak jakaś konkretna opcja.
Jedno jest pewne, Zaremba i Krzystek gwarantują brak stadionu w najbliższych latach. Tą obietnicę spełnią na pewno . Jacyna, Litwiński i Sochański dają nadzieję. Na ile realną? Każdy musi sam ocenić.
Odp: www.StadiondlaSzczecina.pl - 14/11/2010 21:59
Jak najbardziej trzeba szukać jak to mozliwe sponsorów czy inwestorów. Jednak w Polsce wyglada to tak, że jak miasto decyduje się budować stadion i zaczyna to robić to znajduje się inwestor.Tak było do tej pory zawsze to znaczy tak było w 100% przypadków.
Odwrotne sytuacja tzn. najpierw znajdują się inwestorzy, a później jest stadion zdrażyła się jedna.
5-cio krotnie też była sytuacja, że od początku warunkiem wejścia inwestora w dany klub było zapewnienie miasta co do budowy stadionu.
Własnie, dlatego największe szanse na rozwój mają kluby gdzie miasta budują stadiony. Co gorsze ilość sponsorów nie jest nieograniczona i dlatego czym my później zaczniemy to robić tym więcej sponsorów "odpłynie"nam do innych klubów.
Ostatnio edytowany przez: ROJ, 16 listopada 2010, 02:13 [1 raz(y)]
Forum służy do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi. Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.