Odp: Inwestycje w Szczecinie - 24/09/2012 22:31
i gdzie ci hurraoptymiści co tak piali, ze skoro znaleźli się ynwestorzy to najemcy będa się pchali drzwiami i oknami?
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,12539103,Co_dalej_z_biurowcami__Na_razie_nie_ma_na_nie_chetnych_.html
Jeśli historia mogłaby nas czegokolwiek nauczyć, to niewątpliwie tego, że żaden naród nie stworzył wyższej cywilizacji bez poszanowania prawa do posiadania własności prywatnej
Ludwig von Mises
Hurraoptymistą nie jestem, ale na miejscu najemcy poczekałbym na dokończenie tych inwestycji. Czas działa na niekorzyść developerów tzn. im więcej się wybuduje (a buduje się sporo), tym większe pole wyboru ma najemca i może on skutecznie negocjować ceny, ot proste prawo podaż-> popyt -> cena
Wg mnie ściągnięcie nowych firm to kwestia czasu. Jeśli firma zagraniczna za jakiś czas będzie miała do wyboru np. Szczecin-Wrocław, gdzie warunki biurowe będą podobne, stawki najmu, płac itp niższe o ok 30-40%, to dlaczego nie miałby przyjść do nas? Zaplecze w postaci młodych ludzi mamy niezłe, bo jakby nie patrzeć jednak tych studentów u nas jest sporo. Dodatkowo w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie najlepsi pracownicy są już zatrudnieni i ściągnięcie ich do siebie to kwestia grubej kasy.
Osobiście jestem zdania, że firmy budujące wiedzą co robią i ot tak biurowców sobie nie stawiają. A nawet jakby nie znaleźli się najemcy, to przy budowach tych budynków pracowało pewnie kilkaset osób, opłacanych z prywatnych pieniędzy, więc już jest jakiś plus
'Żałosne dziennikarstwo w stylu: nagłówek "Koniec kariery Ronaldo", a treść "42 letni reprezentant Hondurasu Alberto Ronaldo sa Souza kończy karierę".'
Jeśli historia mogłaby nas czegokolwiek nauczyć, to niewątpliwie tego, że żaden naród nie stworzył wyższej cywilizacji bez poszanowania prawa do posiadania własności prywatnej
Ludwig von Mises
Aleja Zamkowa
Jakiś czas temu Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina przedstawiło koncepcję zagospodarowania terenu położonego w najbliższym sąsiedztwie Alei Kwiatowej, Masztu Maciejewicza i Zamku Książąt Pomorskich. Wspominałem już o nim przy okazji artykułu Aleja Kwiatowa – moje wrażenia.
Przedstawiony projekt zakłada zagospodarowanie niewykorzystanej obecnie przestrzeni znajdującej się pomiędzy jezdniami Trasy Zamkowej. Członkowie Stowarzyszenia chcieliby, aby został wybudowany deptak, ścieżka rowerowa, pojawiły się elementy małej architektury.
Całości dopełniałyby nasadzenia drzewek – w ten sposób Aleja Zamkowa stałaby się naturalnym przedłużeniem szlaku spacerowego Szczecina, który w chwili obecnej kończy na Alei Kwiatowej, a dokładnie na zegarze słonecznym.
Szczeciński miejski rower za 2 lata
Na temat miejskiej wypożyczalni rowerów nie miałem jeszcze okazje pisać. Pojawiały się jedynie mgliste informacje uzyskanie nieoficjalnymi kanałami. Dziś jednak szczecin.gazeta.pl podała, że padła już oficjalna deklaracja na temat takiego systemu. Ma on powstać w ciągu 2 lat!
Nim napiszę o szczegółach, zatrzymajmy się na chwilę przy samej koncepcji. Miejska wypożyczalnia rowerów? Jak to działa?
W wielu punktach miasta rozmieszczone zostają specjalne stacje (samoobsługowe), z których po uprzedniej rejestracji w systemie możemy wypożyczać rowery. Takich stacji może być różna ilość – w innych miastach jest to liczba od kilkunastu do kilkudziesięciu. Co ważne – możemy wypożyczyć rower w jednej stacji, a oddać go w innej.
A ile to kosztuje? Rejestracja w takim systemie jest przeważnie darmowa (przeważnie, bo np. Kraków pobierał opłatę w wysokości 70 zł), natomiast za korzystanie z roweru już zapłacimy. Zazwyczaj początkowe 20-30 minut jest darmowych, następnie za każdą godzinę zapłacimy od 1 zł wzwyż. Takie rowery mają spełniać funkcję alternatywy dla komunikacji miejskiej i samochodu – gdy chcemy dość sprawnie przedostać się z punktu A do punktu B.
Ile kosztuje taka wypożyczalnia i kto na tym zarobi?
Dla przykładu:
Opole – 110 rowerów, 10 stacji – koszt 630 tys. zł
Wrocław – 140 rowerów, 17 stacji – koszt 1 mln. zł
System wypożyczalni rowerów, infrastrukturę zapewnia miasto, natomiast zarządca wypożyczalni wybierany jest w drodze przetargu. Zadanie na opracowanie systemu zostało powierzone jednej z miejskich spółek Nieruchomości i Opłaty Lokalne – spółka odpowiedzialna jest za zarządzanie Strefą Płatnego Parkowania). Zarządca zajmuje się sprawnym działaniem systemu, a zarabia na wypożyczeniach rowerów i np. na reklamach zamieszczanych na rowerach, czy też wypożyczalniach.
Mam nadzieję, że cały system, rozmieszczenie stacji, zasady wypożyczania będą konsultowane z mieszkańcami i odpowiednimi stowarzyszeniami. Myślę również, że ciekawym pomysłem jest tutaj wdrożenie Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej (SKA), która służyłaby jako „klucz” do wypożyczenia roweru.
Decyzja o budowie systemu miejskiego roweru w Szczecinie powinna pociągnąć za sobą szereg inwestycji w infrastrukturę rowerową. W chwili obecnej – mimo że przybywa ścieżek, jest ich wciąż za mało.
Kąpielisko Arkonka dopiero w marcu 2013
Kąpielisko Arkonka będzie otwarte dopiero w marcu 2013 r. Początkowy termin (listopad 2012 r.) nie zostanie dotrzymany. Powodem opóźnienia jest dodatkowa naprawa jednego z kanałów, a także kiepska, deszczowa pogoda w ciągu minionych wakacji.
Dużo się w Szczecinie w chwili obecnej buduje, jednak opóźnienia dotykają całkiem sporą część naszych inwestycji. Kładki na Gdańskiej, Aleja Kwiatowa, Fontanna przy Placu Zwycięstwa, a teraz Kąpielisko Arkonka. Całe szczęście, że w przypadku tej inwestycji opóźnienie nie wpłynie na funkcjonowanie obiektu tj. jego gotowość na następny sezon wakacyjny. Arkonka po otwarciu stanie się jednym z największych w naszym kraju kompleksem basenów pod gołym niebem.
Odp: Inwestycje w Szczecinie - 28/10/2012 12:36
Takie zagospodarowanie naszej Łasztownii byłoby całkiem ciekawym pomysłem, byłaby to piekna wizytówka dla miasto , bo to jedno z pierwszych miejsc jakie wpadną w oko ludzi przyjeżdzających do Szczecina , ale z drugiej strony patrząc czy miałoby racje bytu ? dla ludzi tam pracujących ?czy to miejsce nie świeciłoby pustkami ? jak nasz nowy Turzyn ?
Kąpielisko Arkonka dopiero w marcu 2013
Kąpielisko Arkonka będzie otwarte dopiero w marcu 2013 r. Początkowy termin (listopad 2012 r.) nie zostanie dotrzymany. Powodem opóźnienia jest dodatkowa naprawa jednego z kanałów, a także kiepska, deszczowa pogoda w ciągu minionych wakacji.
Ma ktoś dane meteorologiczne dla Szczecina z okresu wakacyjnego wraz z danymi historycznymi bądź jakimiś średnimi dla takiej pory roku Wydaje mi się, że lato raczej suche było...
Forum służy do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi. Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.