Autor
Wiadomość
   Hyde Park -> Inwestycje w Szczecinie << początek   < poprzednia   l   następna >   ostatnia >>     idź na dół   
jns
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7100 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 16:06

  Pszczółek napisał:  
Jestem za postawieniem nowej repliki ktora bedzie darem obecnych mieszkancow Szczecina.



Co ciekawe oryginalna Sedina była właśnie darem szczecinian.

A zbiórki pieniężne itp. na jej odbudowę były wielokrotnie przeprowadzane i nic z tego nie wynikło, brakuje dalej ok. 2 mln złotych. Jeżeli poszukiwania okażą się fiaskiem, chciałbym by rozglądnięto się za ew. sponsorem dla tego pomnika, wszak 2 mln PLN to nie taka duża suma... A może pomoże miasto? Zobaczymy.


IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 16:06
Sęk w tym żeby pominik od teraz stał się symbolem polskości a nie symbolem skojarzeń z mitologią germańską skąd wiemy że Sedina to jedna z bogiń w ich tradycji pogańskiej :)

Co do żagla na bramie portowej.

Jest to jakies kolejne szkarłactwo w centrum miasta. Wole żeby już odebrali tereny hiszpanowi i postawili tam coś normalnego, a przede wszystkim żeby w końcu zrobili tam przejścia podziemne, kurcze przeciez my żyjemy w mieście ponad 400 tysięcznym i tu tylko w jednym miejscu przejscia podziemne są - przesada!!!


Marcin_
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7536 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 16:32
A ja chcialbym aby oryginalna (jesli by ja znaleziono)Sedina stanela z powrotem na Placu Tobrudzkim. Chcialbym, aby na Walach Chrobrego nie zostal zasloniety napis Hakenterrasse. Trzeba sie z tym pogodzic, Szczecin byl niemiecki i to dzieki panowaniu Niemcow nasze miasto wyglada tak a nie inaczej. Osobiscie wolalbym, aby w calym miescie staly niemieckie kamienice, jak np. te, ktore stoja w centrum miasta niz polskie budynki z wielkiej plyty.
Pszczolek, w Szczecinie juz mamy wieze Bismarcka, podobno najladniejsza ze wszystkich ybudowanych wiez imenia Bismarcka, ale jako, ze byla niemiecka to nalezy ja rozpierdollic w drobny mak? Dzieki takiemu Quistorpowi mozesz sie przechadzac obecnymi Jasnymi Bloniami. A co lepsze, gdyby nie to, ze Niemcy wysadzili ta wieze widokowa, dzisiaj moglbys isc do Lasku Arkonskiego a nastepnie z 50 metrow obserwowac caly Szczecin.
Obrazek jpg wstawiony na forum
Prosze Was... Wedlug mnie odcinanie sie od niemieckich korzeni naszego miasta jest mega glupia sprawa. Dzieki nim Szczecin nie wyglada jak jedno wielkie osiedle z wielkiej plyty oraz czasem mamy sie czym pochwalic przed goscmi z innych miast.


IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 17:21

  Marcin_ napisał:  
A ja chcialbym aby oryginalna (jesli by ja znaleziono)Sedina stanela z powrotem na Placu Tobrudzkim. Chcialbym, aby na Walach Chrobrego nie zostal zasloniety napis Hakenterrasse. Trzeba sie z tym pogodzic, Szczecin byl niemiecki i to dzieki panowaniu Niemcow nasze miasto wyglada tak a nie inaczej. Osobiscie wolalbym, aby w calym miescie staly niemieckie kamienice, jak np. te, ktore stoja w centrum miasta niz polskie budynki z wielkiej plyty.
Pszczolek, w Szczecinie juz mamy wieze Bismarcka, podobno najladniejsza ze wszystkich ybudowanych wiez imenia Bismarcka, ale jako, ze byla niemiecka to nalezy ja rozpierdollic w drobny mak? Dzieki takiemu Quistorpowi mozesz sie przechadzac obecnymi Jasnymi Bloniami. A co lepsze, gdyby nie to, ze Niemcy wysadzili ta wieze widokowa, dzisiaj moglbys isc do Lasku Arkonskiego a nastepnie z 50 metrow obserwowac caly Szczecin.

Prosze Was... Wedlug mnie odcinanie sie od niemieckich korzeni naszego miasta jest mega glupia sprawa. Dzieki nim Szczecin nie wyglada jak jedno wielkie osiedle z wielkiej plyty oraz czasem mamy sie czym pochwalic przed goscmi z innych miast.



Nie chodzi o odcinanie sie od niemieckich korzeni. Chodzi raczej o kreatywnośc samych mieszkańców szczecina. Dlaczego mamy odwoływać się do niemieckiego Szczecina skoro możemy cos lepiej zrobić! Natomiast jest ten problem że nie robimy tego lepiej. Miasto jest jednym z najuboższych w Polsce jesli chodzi o mieszkańców. 11 tys osób zalega z czynszem w szczecinie. Miasto stwarza w tej chwili przyjazne warunki dla inwestorów, ale jak na 400 tysięcznik nie rozwija się tak jak powinno (patrz Poznań. Trójmiasto, Wrocław). Brak ośrodka kulturalnego i nowej architektury która mogłaby wyróżniac nasze miasto sprawia że jest tylko ono atrakcyjne dla starszych schorowanych niemców którzy przyjezdzaja tu wycieczkami ze względu na sentyment do byłego miasta niemieckiego.

Wy chce cie odświeżać stare tradycje które nie sa nasze, a ja jestem za budowaniem nowej tożsamości w Szczecinie. Nowoczesnego mieszkańca, miasta kultury i biznesu jakim jest chociażby Poznań.
Też nie zasłaniałbym tabliczki na wałach Chrobrego z napisem Hakentarasse, nie burzyłbym wieży Bismarka. Starałbym się przypominać o historii tych miejsc,ale jednocześnie jako polak i szczecinianin każdemu turyście chciałbym pokazać polskie miejsce, lepszą architekture ale zrealizowaną już przez nas.

Myślę że mówienie z takim pietyzmem i podkreślanie niemieckiego charakteru tego miasta jest zamykaniem się na taką właśnie kreatywnosc i innowacyjność. My Polacy i tak stworzyliśmy rzeczy które Niemcom nie udało się osiągnąć w przedwojennym Szczecinie. Chociażby nawet wyższe uczelnie których wczesniej za Niemców nie było, kadre naukowa, profesorską. Szczecin nie był też miastem kultury przed wojną, dziś mamy szanse na stworzenie ASP z wydziałami malarstwa czy grafiki!

Ja jedynie chwale Niemców za całą architekture szczecina, jego skomunikowanie (obwodnica śródmiejska kolei która istenieje do dziś ale nie jest wykorzystana).Poza architekturą i tym że Szczecin był ważnym liczącym sie portem (w tamtych latach powstał największy elewator chyba nawet w Europie - dzis elewator ewa) nic takiego nadzwyczajnego przedwojennym mieszkańcom szczecina nie udało sie osiągnąć. Tak jak napisałem w tamtym czasie taki Greiswald miał wyższą uczelnie a Szczecin nie miał bo było to zreszta miasto z charakteru typowo robotnicze!


Marcin_
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7536 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 17:47
Spoko, wszystko rozumiem. Takze chcialbym, aby Szczecin za polskich rzadow rozwijal sie szybciej, bardziej efektownie, aby przecietny mieszkaniec Szczecina mogl sie pochwalic "jakie to jego miasto jest swietne". Chodzi mi wlasnie o to, aby nie wypierac sie historii i umiec np. wspomniana Sedine postawic znowu na Placu Tobrudzkim i aby ludzie nie mysleli, ze to nazistowski pomnik itd.
Pozdro!


Heaton
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7207 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 18:17

  Pszczółek napisał:  

Widzisz jeśli akurat chodzi o ten pomnik to jestem za jego powrotem bo był on symbolem przedwojennego Szczecina a nie jego niemieckości jak niektórzy próbują to określić. Jestem za postawieniem nowej repliki która będzie darem obecnych mieszkańców Szczecina.


Moje "oby było tak jak mówisz" nie było stwierdzeniem, że Ty byś chciał żeby tak było, tylko ja bym chciał żeby tak było :)

  Marcin_ napisał:  
Pszczółek, w Szczecinie już mamy wieżę Bismarcka, podobno najładniejszą ze wszystkich budowanych wież imienia Bismarcka, ale jako, ze była niemiecka to należy ja rozpierdolić w drobny mak?


Ale kto tu mówi o rozpierdalaniu. Pszczółek napisał, że śmieszą go pomysły stawiania pomników tego typu osobom. Nie ma tu ani słowa o rozpierdalaniu.

  narodowiec napisał:  
Sęk w tym żeby pomnik od teraz stał się symbolem polskości a nie symbolem skojarzeń z mitologią germańską skąd wiemy że Sedina to jedna z bogiń w ich tradycji pogańskiej


Sęk w tym, że większość osób, które tak żarliwie popierają powrót Sediny na swoje miejsce w przeciwieństwie do Was nie ma najmniejszego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, co to właściwie za pomnik, dlaczego został postawiony. Coś, gdzieś usłyszeli i powtarzają teraz, że pomnik ma wrócić na miejsce, "bo tak". Za wiele rzeczy, które Niemcy zrobili w Szczecinie należy im się pochwała, co nie znaczy, że mamy przyjmować cały ich dorobek bez zastanowienia.


100% PD
Marcin_
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7536 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 19:03

  Heaton napisał:  

  Marcin_ napisał:  
Pszczółek, w Szczecinie już mamy wieżę Bismarcka, podobno najładniejszą ze wszystkich budowanych wież imienia Bismarcka, ale jako, ze była niemiecka to należy ja rozpierdolić w drobny mak?


Ale kto tu mówi o rozpierdalaniu. Pszczółek napisał, że śmieszą go pomysły stawiania pomników tego typu osobom. Nie ma tu ani słowa o rozpierdalaniu.



Chodzilo mi o to, ze niektorzy (niekoniecznie Ty Pszczolek) wychodza z zalozenia, ze wszystko co niemieckie jest zle i nalezy to zniszczyc.


IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 27/09/2007 19:07

  Heaton napisał:  


  narodowiec napisał:  
Sęk w tym żeby pomnik od teraz stał się symbolem polskości a nie symbolem skojarzeń z mitologią germańską skąd wiemy że Sedina to jedna z bogiń w ich tradycji pogańskiej


Sęk w tym, że większość osób, które tak żarliwie popierają powrót Sediny na swoje miejsce w przeciwieństwie do Was nie ma najmniejszego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, co to właściwie za pomnik, dlaczego został postawiony. Coś, gdzieś usłyszeli i powtarzają teraz, że pomnik ma wrócić na miejsce, "bo tak". Za wiele rzeczy, które Niemcy zrobili w Szczecinie należy im się pochwała, co nie znaczy, że mamy przyjmować cały ich dorobek bez zastanowienia.



Dokladnie zgadzam się z tym. Najlepsze jest to że w sukurs temu co piszemy idzie nawet Gazeta Wyborcza co jest dla mnie niebywałym zaskoczeniem. Chyba tydzień temu przeczytałem w GW artykuł o Sedinie gdzie autor publikacji mówił o tym że Sedina powinna być dziś polskim symbolem, bez jakiegos większego odwoływania sie do spuścizny niemieckiej. Czyżby w Wyborczej zaczeli zatrudniac normalnych dziennikarzy? hihi

Nie jest zła tez propozycja byłego dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Filipowiaka który widziałby tam całkiem inny pomnik (jakiegos Króla polskiego), ale w tym przypadku jednak skłaniałbym sie do Sediny mimo wszystko.


IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 28/09/2007 05:57
Takie rzeczy to tylko w Szczecinie są chyba możliwe... niektóre rzeczy w tym mieście przechodza ludzkie pojęcie

  Cytat:  
Problem z budową oczyszczalni Pomorzany

Nie powiodła się pierwsza próba wytrzymałości zbiorników budowanej w Szczecinie oczyszczali ścieków Pomorzany. Podczas wypełniania wodą, wygięły się żelbetowe ściany stumetrowego silosu.

Pracownicy wypełnili wodą jeden ze zbiorników do wysokości 8 metrów, ale żelbetowe ściany zaczęły się niebezpiecznie wyginać. Połowę wody spuszczono, jednak konstrukcja ścian silosu nadal nie odpowiada normom - przyznaje dyrektor do spraw inwestycji Funduszu Spójności Elżbieta Ostatek.
Budowa oczyszczalni ścieków Pomorzany jest częścią "Programu poprawy jakości wody w Szczecinie" - największej w Europie Środkowej inwestycji, która ma poprawić smak wody i oczyścić ścieki.
Zgodnie z planami oczyszczalnia warta 44 miliony euro miała zostać oddana do użytku w grudniu tego roku. Dziś wiadomo, że jest to niemożliwe, termin ukończenia inwestycji opóźni się co najmniej o pół roku.



To chyba oznacza że taki silos trzeba rozebrac i wylac od nowa razem z całym zbrojeniem konstrukcji.

A na dodatek chyba mieszkańcy sami nie kochają swojego miasta. Nie tak dawno gazety informowały o dewastacji parku kasprowicza, niszczeniu nowych ławek, powybijanych żarówkach w nowych lampach, o zniszczeniu nowego oswietlenia w parku Chopina, a teraz niektórzy wzięli się za autobusy i tramwaje!



  Cytat:  
Śmierdzący problem w autobusach i tramwajach

Ktoś regularnie zanieczyszcza odchodami fotele w autobusach jeżdżących w Szczecinie i do Polic. Brudne są również tramwajowe wagony. Zdaniem przewoźników to celowe działanie.

Ostatnio pechowy kurs miał Bogdan Lelewski, kierowca ze Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

- Do autobusu został wylany ludzki kał. To było makabryczne. Śmierdziało w całym autobusie, ludzie się oglądali czy w coś nie wdepnęli. Ktoś robi to złośliwie, albo jest niespełna rozumu - relacjonuje Lelewski.

Jak informuje Grzegorz Ufniarz, kierownik Działu Przewozów SPPK, kierowcy i pasażerowie z "dziwnym zjawiskiem" mają do czynienia od września. - Zanotowaliśmy osiem przypadków zanieczyszczenia autobusu ludzkimi odchodami, głównie linii 107 - dodaje.

Ufniarz apeluje do pasażerów o pomoc: - Jeżeli spotkają się państwo z przypadkiem zanieczyszczania foteli, proszę szybko powiadomić kierowcę, wówczas będziemy w stanie poinformować policję i być może to pozwoli nam rozwiązać problem.

Na śmierdzące zanieczyszczenia skarżą się także inni przewoźnicy. W ten odrażający sposób zostały zabrudzone autobusy linii 54, 57, 59, 68 oraz tramwaje 2 i 12.



Zamiast budować to niektórzy szczecinianie niszczą i dewastują. To chyba potomkowie tej swołoci ze wschodu przez którą niemożna nic zrobić. Najlepszy przykład z mojego bloku gdzie mieszkańcy chca zablokowac budowe obwodnicy śródmiejskiej, bo bedzie przebiegała koło naszych mieszkań. Mieszkańcy obok byłego grzybka nie chcą nowej inwestycji bo będzie im okna zasłaniała, ale oczywiście gołębie z Bramy Portowej moga srać im na głowe. Co za miasto... Za dużo tu paradoksów w tym Szczecinie. A żeby nie byc gołosłownym kolejna grupa sprzeciwia się decyzją które tylko moga pozytywnie wpłynąć na to miasto. No bo kto widział żeby w tak strategicznym punkcie miasta jeszcze ziemnie rolna uprawiać!


  Cytat:  
Będą walczyć o swoją ziemię

Mieszkańcy Wyspy Puckiej protestowali wczoraj przeciwko polityce prezydenta wobec ich wyspy. Zapowiadają, że pójdą pod Urząd Miejski.

Mieszkańców zdenerwowało pismo od Piotra Krzystka.

- Prezydent poinformował nas, że nie zamierza nam sprzedać ziemi, którą obecnie uprawiamy - mówi Elżbieta Flis, wiceprzewodnicząca osiedlowego komitetu protestacyjnego z Wyspy Puckiej. - Czeka tylko na ustawę, która zlikwiduje rolnictwo na obszarach miejskich. Zamiast pól będą tereny pod budownictwo.

14 rolników z wyspy boi się teraz, że straci swoje źródło utrzymania. Plany prezydenta niepokoją jednak wszystkich mieszkańców. Ci uważają, że kiedy na wyspie powstanie więcej domów, grunt zacznie się obniżać i wyspę zaleje woda.

Zdaniem protestujących, prezydent w ogóle się z nimi nie liczy. Zlekceważył uzgodnienia, które mieszkańcy wynegocjowali z jego poprzednikiem.

- My tutaj nie jesteśmy rok czy dwa. Nasze rodziny żyją tu od 60 lat - mówi Elżbieta Flis. - Dlaczego lekceważy się tyle lat naszego trwania tutaj? Prezydent chce nam tę ziemię odebrać.

-To nie prezydent zamierza przekształcać ziemię rolną w działki budowlane - mówi Sebastian Wypych z biura prasowego prezydenta. - W tej sprawie pojawił się projekt ustawy sejmowej, która automatycznie grunty rolne w obrębie miast przekwalifikuje na tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Dlatego nieuprawnione jest twierdzenie, że to tylko i wyłącznie decyzja prezydenta miasta. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, prezydent miasta do takiego działania będzie zobligowany.

Mieszkańcy zapowiadają: jeśli prezydent nie pozwoli im kupić ziemi na wyspie, będą protestować przed Urzędem Miejskim.

- Prezydent miasta wszelkie konflikty zamierza rozwiązywać drogą negocjacji, a nie metodami siłowymi - odpowiada Sebastian Wypych.

W najbliższą sobotę, mieszkańcy wyspy chcą się spotkać w tej sprawie z premierem Jarosławem Kaczyńskim, który przyjedzie do Szczecina.



To jest jakas samowolka, ziemia jest dzierżawiona od kilkudziesięciu lat i nie jest to ich ziemia, w dodatku rozbraja mnie zdanie gdzie ludzie tłumacza że wyspa pucka sie zapadnie bardziej jak powstaną domy i ją zaleje. To ponad 300 tysiecy ludzi ma cierpiec w tym miescie bo niema atrakcji żadnych, mariny, obiektów o wysokim standardzie nad odrą i regalicą gdzie niemożna rozbudowac tej tak naprawde centralnej częsci szczecina, bo dwunastu rolników sie temu sprzeciwia?

Że ten prezydent jeszcze ma cierpliwosc z nimi mediowac - jestem pod wrażeniem.

Mimo wszystko i tak nic nie przebije działkowców z wyspy Grodzkiej, w tej chwili najbardziej atrakcyjnego terenu w Szczecinie. Jeden z nich jak usłyszał od dziennikarza że będzie tu planowana inwestycja stwierdził cos takiego: "ale gdzie ja teraz będę swoja działeczke uprawiał. Gdzie indziej się nie przeniose w innym wypadku będziemy żądali od miasta wysokich odszkodowań." hihi

Więc w sumie niedziwie sie z drugiej strony że niektórzy tak zachwalaja niemiecką historie tego miasta którego problemem dzisiaj są chyba sami mieszkańcy ( ich część) i ta straszna mentalnosć rodem z wschodu!

A jeszcze zapomniałem o tym :) :


  Cytat:  
Szczecin wita!

Grupa bezdomnych koczuje na trawniku nieopodal Dworca Głównego. Mężczyźni zaczepiają uczniów pobliskiej szkoły specjalnej.

Bezdomni rozłożyli kartonowe miasteczko na środku trawnika, tuż za pętlą autobusową przy ul. Kolumba. Znoszą tu kartony, stare koce i kołdry, dywany. Mężczyźni, zwykle podpici lub kompletnie pijani, wysiadują na przystanku, z którego odchodzą busy do Niemiec.

Służby bezsilne

Dla wielu turystów zza granicy jest to więc pierwszy widok, jaki spotykają w Szczecinie.

- Wstyd turystów, którzy tu przyjeżdżają - mówi jedna z mieszkanek ul. Kolumba. - Miałam ostatnio gości z Niemiec. Nie mogli się nadziwić, że w takim miejscu koczują bezdomni i nikt nie jest w stanie nic z tym zrobić.

Mieszkańcy nieraz zawiadamiali o problemie straż miejską. Interwencje nie przynoszą jednak skutku.

- Strażnicy przyjeżdżają, porozmawiają z bezdomnymi i jadą sobie - opowiada Czytelniczka.

- Zgodnie z prawem, bezdomny musi wyrazić zgodę na pobyt w schronisku - tłumaczy Joanna Ronka, wiceprezes stowarzyszenia "Feniks". - My możemy tylko ich namawiać, żeby się do nas przenieśli. Jeśli nie będą jednak chcieli tego zrobić, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Takie mamy ułomne prawo.

Bezdomni, z którymi wczoraj rozmawialiśmy twierdzą, że nie chcą się nigdzie przenosić. Ani do schroniska, ani w inne - mniej widoczne - miejsce.

- Nam tu jest dobrze - stwierdził jeden z mężczyzn.

Upatrzyli sobie uczniów

Koczujących w pobliżu dworca bezdomnych dość mają nie tylko mieszkańcy.

- Proszę, napiszcie o tym. Niech ktoś w końcu zrobi z nimi porządek - prosiła nas "pani pomarańczka", przeprowadzająca na ul. Kolumba dzieci przez ulicę. - Bezdomni nagabują upośledzone umysłowo dzieci i młodzież, które tu się uczą. Wskakują za nimi nawet do autobusu, żeby wyciągnąć od nich pieniądze albo papierosa. Nie mówię już o tym, że załatwiają się gdzie popadnie. Wszyscy mają ich już dość.

Policja obiecała

Sprawę zgłosiliśmy policji. Obiecała rozwiązać problem bezdomnych w rejonie Dworca Głównego.

- Takie sytuacje, jak nagabywanie dzieci czy zanieczyszczanie miejsc publicznych, nie powinny mieć miejsca - przyznała podkom. Katarzyna Legan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - Zgłoszę to naczelnikowi prewencji komisariatu Szczecin-Niebuszewo i sprawą zajmą się dzielnicowi. Niewykluczone, że wpiszemy im to na listę stałych zadań.



No comment!

Ostatnio edytowany przez: IS, 28 września 2007, 06:34 [3 raz(y)]


Pszczółek
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7648 dni

**




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 28/09/2007 09:10

  Marcin_ napisał:  
A ja chcialbym aby oryginalna (jesli by ja znaleziono)Sedina stanela z powrotem na Placu Tobrudzkim. Chcialbym, aby na Walach Chrobrego nie zostal zasloniety napis Hakenterrasse. Trzeba sie z tym pogodzic, Szczecin byl niemiecki i to dzieki panowaniu Niemcow nasze miasto wyglada tak a nie inaczej. Osobiscie wolalbym, aby w calym miescie staly niemieckie kamienice, jak np. te, ktore stoja w centrum miasta niz polskie budynki z wielkiej plyty.
Pszczolek, w Szczecinie juz mamy wieze Bismarcka, podobno najladniejsza ze wszystkich ybudowanych wiez imenia Bismarcka, ale jako, ze byla niemiecka to nalezy ja rozpierdollic w drobny mak? Dzieki takiemu Quistorpowi mozesz sie przechadzac obecnymi Jasnymi Bloniami. A co lepsze, gdyby nie to, ze Niemcy wysadzili ta wieze widokowa, dzisiaj moglbys isc do Lasku Arkonskiego a nastepnie z 50 metrow obserwowac caly Szczecin.
Obrazek jpg wstawiony na forum
Prosze Was... Wedlug mnie odcinanie sie od niemieckich korzeni naszego miasta jest mega glupia sprawa. Dzieki nim Szczecin nie wyglada jak jedno wielkie osiedle z wielkiej plyty oraz czasem mamy sie czym pochwalic przed goscmi z innych miast.



Gdzie ja pisze o niszczeniu czegos co jest? Nigdzie, wypowiedzialem sie jedynie o zakusach pewnych osob do powrotu rzeczy, ktore nijak maja sie z obecna rzeczywistoscia i honorowaniu po przez powrot pomnikow ludzi, ktorzy nienawidzili Polakow. Czyli stawianiu nowego bo przed wojna tam stalo... Nie popadajmy z jednej skarajnosci w druga. Jestem podobnego zdania jak narodowiec.

A co do wiezy to wedlug mnie mozna ja przywrocic do pelnego blasku, podajac jej pelna historie ale nalezalaloby zaznaczyc kim byl Bismarck dla owczesnych tworcow a kim byl dla Polakow i jaki mial do nich stosunek.

Ostatnio edytowany przez: Pszczółek, 28 września 2007, 09:21 [1 raz(y)]


Fan Club Kamień Pomorski
AP Gryf Kamień Pomorski
IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 29/09/2007 17:18

  Cytat:  
Wyspy Zielona i Kępa Parnicka pod zabudowę

Irlandzki deweloper wchodzi na śródodrze. Firma Howard Holdings już rozpoczęła pozyskiwanie działek od dotychczasowych właścicieli. Za dziesięć lat obie wyspy mają tętnić życiem

Howard Holdings, jeden z największych irlandzkich deweloperów specjalizujący się w rewitalizacji terenów poprzemysłowych i nadwodnych, chce zainwestować kilka miliardów euro na dwóch wyspach szczecińskiego Śródodrza - położonej naprzeciwko dworca kolejowego Kępie Parnickiej i połączonej z nią groblą Wyspie Zielonej. List intencyjny w tej sprawie firma podpisała z miastem jeszcze w maju. Rozpoczęła już pozyskiwanie działek od ich dotychczasowych użytkowników. Prace budowlane mają ruszyć za dwa lata, za dziesięć lat wyspy powinny tętnić życiem. Mają się stać nową dzielnicą Szczecina, sercem miasta. Irlandczycy powołują się na swoje doświadczenie i ogromny potencjał Śródodrza. Mówili o tym na wczorajszej konferencji zorganizowanej w magistracie.

Działki kupują lub zamieniają

- Niektóre działki od razu kupujemy, niektóre przejmujemy na zasadzie zamiany bądź wspólnego przedsięwzięcia inwestycyjnego z obecnym właścicielem - mówi Neil Baggott, prezes Howard Property Polska Sp. z o.o.

Użytkownicy terenów na Kępie Parnickiej z Irlandczykami rozmawiają chętnie, oczekują też coraz większych kwot za swoje działki. Część, przewidując zyski, nie chce w ogóle sprzedawać, ale współpracować przy inwestycji.

Teren Kępy Parnickiej i Wyspy Zielonej nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego, co utrudnia prowadzenie inwestycji. Jednak Irlandczycy się nie zniechęcają.

- Znaleźliśmy się w dobrym czasie i miejscu, bo fakt, że plan jest nieuchwalony, pozwala nam na zaproponowanie zmian zgodnych z naszą koncepcją, które mogą być uwzględnione w dokumencie - wyjaśnia Neil Baggott. Firma zadeklarowała też pomoc w pracach planistycznych, aby przyspieszyć proces. - Zależy nam, żeby w połowie przyszłego roku dokument był gotowy.

Wiceprezydent Krzysztof Nowak zapewnił, że miasto zdąży z uchwaleniem planu, chce też uwzględnić propozycje inwestora.

Co będzie na wyspach?

- Te tereny nie mogą zostać poprzemysłowymi, one muszą być częścią miasta, ścisłym jego centrum - mówi Edzo Bindels, przedstawiciel holenderskiej pracowni projektowej West 8, z którą Howard Holdings już podpisał umowę na przygotowanie projektu zagospodarowania wysp. - A ponieważ centrum, więc mieszanie funkcji - miejsc pracy, odpoczynku, miejsc do życia, mieszkań. Te wyspy to ogromny potencjał. Trzeba go wykorzystać tak, aby wydobyć tę radość z położenia nad wodą. Sierpniowe regaty w Szczecinie pokazały te możliwości. Bardzo ważne, aby projekt aktywował wodę - woda, która nie jest używana, jest martwą przestrzenią. Na historycznych zdjęciach widać, jak silne było połączenie miasta z wodą. Projekt, nad którym pracujemy, przywraca ten porządek. Z Kępy Parnickiej widać niezwykle atrakcyjną sylwetę miasta. Widok z miasta na Kępę Parnicką powinien być równie piękny.

O szczegółach zabudowy projektant na razie mówić nie chce. To, na co może sobie pozwolić, określa studium zagospodarowania przestrzennego dla terenu Śródodrza. Zgodnie z tym dokumentem Kępę Parnicką można zabudować bardzo różnorodnie - od handlu, usług, biur po funkcje kulturalne, szkolnictwo, po hotelarstwo i turystykę. Mieszkaniówki urbaniści nie zalecają ze względu na bardzo wysoki stan wód gruntowych, ale nie zabraniają takiej funkcji na Kępie Parnickiej.

Wstępna koncepcja na Gwiazdkę

Na teren Śródodrza miasto, a także Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłaszało w ciągu ostatnich lat konkursy architektoniczne. W ten sposób powstało wiele koncepcji. Najbardziej znana jest wizja konsorcjum Śródodrze, które zainicjowało modę na Śródoddrze. Czy inwestor z nich skorzysta?

- Byłoby głupie nie użyć tej wiedzy - mówi Edzo Bindels. - Nie chcemy tworzyć projektu, który będzie obcy dla miasta.

Z tego też powodu Edzo Bindels prowadzi rozmowy ze szczecińskimi pracowniami projektowymi, które chce zaangażować do współpracy. Do Bożego Narodzenia ma powstać wstępna koncepcja zagospodarowania wysp. Równolegle prowadzone będą prace projektowe dla konkretnych działek. Pierwsze koncepcje zagospodarowania będzie można obejrzeć za miesiąc.

Inwestor z Wysp Brytyjskich

Howard Holdings to prywatna irlandzko-brytyjska firma z 30-letnim stażem. Prowadzi działalność deweloperską. Specjalizuje się w rewitalizacji terenów zabytkowych i poprzemysłowych. Działa głównie w Irlandii i Wielkiej Brytanii, realizuje też projekty m.in. we Włoszech, Portugalii, Polsce. W tej chwili prowadzi ok. 40 dużych projektów. Na swoim koncie ma m.in. wygrany przetarg na olimpijską arenę sportów wodnych w angielskim Weymouth, rewitalizację portu w irlandzkim Cork (z parkingiem dwupoziomowym wsuniętym pod rzekę). W Polsce inwestuje w Krakowie (hotel, multikino i podziemny parking) i Poznaniu, gdzie zajmuje się rewitalizacją zabudowy poprzemysłowej w dzielnicy Wilczak.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin



malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 11/10/2007 09:46

  Cytat:  
Są już nowe parkomaty

Wieczorem w Szczecinie zjawią się specjaliści firmy Aram, która wygrała przetarg na parkomaty. Zaczną montaż urządzeń, które w częściach przywieziono już w poniedziałek. Na ulicach pierwsze urządzenia powinny pojawić się do 24 października.

- W poniedziałek, w częściach przywieziono 62 parkomaty - potwierdza Jerzy Fydrych, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Obsługi Gospodarczej. - W czwartek wieczorem do Szczecina przyjadą specjaliści firmy Aram, zajmą się składaniem, instalacją urządzeń i budową centrum łączności. Będzie im pomagać jedna ze szczecińskich firm.

Najprawdopodobniej w poniedziałek w biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Kaszubskiej będzie już zainstalowany parkomat. Mieszkańcy będą się uczyć korzystać z urządzenia. Centrum łączności będzie zainstalowane w nowej siedzibie SPP. Dyrektor jednak nie chciał jeszcze podawać adresu.

Kilka dni przeznaczono na sprawdzanie i odbiór parkomatów, czytników, centrum łączności. Z urządzeń kierowcy parkujący w strefie będą korzystać najprawdopodobniej od 5 listopada.

- W dalszym ciągu będą sprzedawane bilety parkingowe, które teraz obowiązują, i za taką samą cenę - dodaje nasz rozmówca. - Będzie je można kupować u inspektorów, w biurze SPP oraz w punktach sprzedaży, aż do momentu zakończenia całej inwestycji. Równolegle będzie można korzystać biletów z parkomatów.

Kolejna partia 110 parkomatów na ulicach Szczecina będzie zainstalowana do połowy grudnia br., a ostatnie 114 urządzeń Aram ustawi do końca stycznia przyszłego roku. W sumie będzie 248 parkomatów, za które miasto zapłaciło blisko 8 mln zł.



za gs24.pl

***
i w koncu oficjalne info o Kaskadzie http://www.ece.com/en/geschaeftsfelder/shopping/listeshopping/center/gks/

Ostatnio edytowany przez: malcoolm, 11 października 2007, 10:58 [1 raz(y)]


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze
D.
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6256 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 12/10/2007 14:06

  Cytat:  

W Brukseli podpisano dokumenty


INWESTYCJE za 835 milionów euro będą zrealizowane w województwie zachodniopomorskim w ramach zatwierdzonego wczoraj w Brukseli Regionalnego Programu Operacyjnego. Dokumenty podpisane przez Danutę Huebner, komisarz ds. polityki regionalnej w Komisji Europejskiej, odebrał marszałek województwa Norbert Obrycki.

Uroczystość, w której uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Jerzy Kwieciński i ambasador RP przy UE Jan Tombiński, odbyła się w stałym polskim przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w stolicy Belgii. Oprócz marszałka Obryckiego, zatwierdzone kontrakty dla swoich województw odebrali marszałkowie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

- Zwiększa się ilość funduszy, przyznawanych dla Polski, zbliżamy się już do 40 miliardów w ramach zatwierdzonych programów - powiedziała Danuta Huebner. - Dziś podpisuję pięć bardzo dobrych programów na łączną sumę 5,3 miliarda.

Komisarz Huebner chwaliła także nasz region: - Zachodniopomorskie przoduje w wykorzystywaniu środków z programów unijnych, a samo w sobie ma tyle szans rozwojowych, że pewnie gdyby miało więcej pieniędzy, to wydałoby jeszcze więcej - bliskość Berlina, środowisko akademickie, wybrzeże Bałtyku. Teraz trzeba postawić na to, aby szybciej dojechać do Szczecina ze Szczecinka niż z Berlina, bo na razie podobno jest odwrotnie. Dlatego ten program stawia na rozwój infrastruktury transportowej. Jako jedyni w Polsce mieszkańcy Zachodniopomorskiego będą mieli dwa lotniska.

Lista inwestycji w naszym województwie to m.in. drogi (w tym obwodnica śródmiejska Szczecina) za 132 miliony euro, parki przemysłowe: w Koszalinie (10 milionów), Stargardzie Szczecińskim (13 milionów) i Szczecinku (4 miliony), uruchomienie lotniska w Zegrzu (12 milionów), hale widowiskowo-sportowe w Szczecinie (41 milionów) i Koszalinie (10 milionów) oraz dofinansowanie Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Koszalińskiej oraz Opery na Zamku.

Regionalny Program Operacyjny realizowany będzie w latach 2007-2013. - Zagospodarowaliśmy już 329 milionów euro, na pozostałe 500 przeprowadzone zostaną konkursy - wyjaśnia marszałek Norbert Obrycki. - Pani komisarz zauważyła, że już dobrze wykorzystujemy przyznawane nam środki, ja chciałbym, aby było tak dalej i województwo rozwijało się w szybkim tempie.

W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Polska dostała z Unii Europejskiej 16 miliardów euro. O podziale środków zdecydowały negocjacje z marszałkami.



Wszyscy co nam źle życzyli, mówili byśmy skończyli
to w tej chwili zobaczyli jak bardzo się pomylili

Obrazek gif wstawiony na forum
eF^
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7420 dni

*




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 24/10/2007 11:51
To boisko ze sztuczną murawą na ul. Witkiewicza rozumiem, że będzie dostępne dla ogółu mieszkańców nie tylko sportowców?


Rch.
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6398 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2007 13:41
Czy wie ktoś dlaczego w Dąbiu na lotnisku wywrotk zwożą i wywożą tony ziemi?? Czy to równanie terenu pod stadion czy co? Szukałem jakiś informacji na necie nie znalazłem. Chyba słabo szukałem. Może, ktoś zna odpowiedź.


Ultras Pogoń!MW03!Prawa Strona Miasta!
malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2007 13:49
przejrzalem skyscraper ale nic o tym nie pisza


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze
IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2007 19:32

  malcoolm napisał:  
przejrzalem skyscraper ale nic o tym nie pisza



A właśnie że piszą Cfaniak ...i spokojnie to nie o stadion chodzi :)


Rch.
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6398 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2007 21:12

  narodowiec napisał:  

  malcoolm napisał:  
przejrzalem skyscraper ale nic o tym nie pisza



A właśnie że piszą Cfaniak ...i spokojnie to nie o stadion chodzi :)



To daj linka do tego. Ja też szukałem na tym forum dziś z kolegą i nie moglismy nic znaleźć.

dzięki z góry


Ultras Pogoń!MW03!Prawa Strona Miasta!
IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2007 22:11
Nie chce mi się tego szukać, ale na którejś z stron forum skyscrapercity w temacie nowości i zapowiedzi to znajdziesz ( w temacie o Dąbiu nic niema) i o ile pamiętam to chodziło tam o uzbrojenie i wyrównanie terenu i chyba nic więcej.


IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 29/10/2007 11:11

  Cytat:  
Szczecin atrakcyjny dla inwestorów!!!!

Kolejny poważny inwestor zamierza inwestować w Szczecinie. O swych planach poinformowała warszawska spółka giełdowa JW Construction.

W ubiegłym tygodniu Spółka nabyła w Szczecinie grunty o powierzchni ok. 20 ha. Kupiła je od syndyka masy upadłościowej Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A. Atrakcyjna nieruchomość położona jest w pobliżu centrum miasta. Firma zamierza tu realizować budownictwo mieszkaniowe i komercyjne.
- Wzięliśmy udział w przetargu głównie ze względu na atrakcyjne grunty, które mamy zamiar wykorzystać pod inwestycje mieszkaniowe. Pozyskanie gruntów w Szczecinie to kolejny krok w realizacji strategii wejścia na atrakcyjne rynki poza Warszawą. Szczecin jest obecnie jedną z kluczowych lokalizacji dla naszej spółki ze względu na korzystne ceny gruntów, niższe niż w Warszawie ceny materiałów budowlanych oraz tańszą siłę roboczą - powiedział Jerzy Zdrzałka, prezes spółki podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie. Dodał, że spółka ma zamiar zrealizować zabudowę o powierzchni 300 tys. metrów kw. Wartość całego oszacował na ok. 2 mld zł. Firma spodziewa się z niej zysku już od roku 2010.

Od kilkunastu miesięcy warszawska spółka jest właścicielem innego terenu w Szczecinie. Znajduje się on w ścisłym centrum miasta u zbiegu al. Wyzwolenia i ul. Odzieżowej. Firma zamierza tu wybudować wielofunkcyjny budynek z apartamentami mieszkaniowymi. Projekt koncepcyjny wykonał architekt Ed Jankins z pracowni Laguarda Low Architects LLC Dallas z Texasu. Spółka planuje zaadaptować do swych celów istniejącą zabudowę przedwojenną i postawić obok 30–piętrowy nowoczesny obiekt.
- Planujemy rozpocząć realizację w 2008 roku, a w ciągu 1,5 roku - zakończyć tę inwestycję" – powiedział w trakcie konferencji Józef Wojciechowski, główny udziałowiec JW. Construction. Bryła budynku ma być ukształtowana w formę żagla i zamykać oś widokową al. Wyzwolenia

- Szczecin jest coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów – komentuje zamierzenia warszawskiej spółki Krzysztof Nowak, zastępca prezydenta Szczecina. – Jesteśmy w kontakcie z kilkoma innymi poważnymi firmami wyrażającymi zainteresowanie naszym miastem.

Niedawno o swych planach inwestycyjnych poinformowała irlandzki developer Howard Holdings. Firma jest zainteresowana terenami na szczecińskim Śródodrzu. Miasto podpisało z Howardem list intencyjny w sprawie zagospodarowania Kępy Parnickiej i Wyspy Zielonej. Spółka dokonała już pierwszych wykupów gruntów. Zaangażowała też holenderskie biuro urbanistyczno-architektoniczne do sporządzenia wstępnej koncepcji zagospodarowania obu wysp. Przedstawiciele Howarda planują, że inwestycja mogłaby rozpocząć się w roku 2009.

Coraz bliżej jest też do rozpoczęcia budowy centrum handlowego „Galeria Kaskada”. Przedsięwzięcie zrealizuje firma ECE. Jego szacunkowy koszt to 160 mln euro. Według planów firmy nowa galeria handlowa ma mieć ok. 42 tys. m kw. powierzchni sprzedaży. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie ok. 120 tys. m kw. W centrum pomieści się około 160 sklepów i restauracji. Do dyspozycji kupujących będzie ok. 1200 miejsc parkingowych. ECE zamierza nadać architekturze nowego centrum handlowego śródmiejski, elegancki charakter. Nazwa galerii nawiązywać ma do dawnej restauracji „Kaskada”, która spłonęła na początku lat 80 i stała w miejscu planowanej inwestycji.



W końcu wiemy jak będzie wyglądał ten drapacz w miejscu Dany. Jak dla mnie extra!
Obrazek jpg wstawiony na forum


 - 1  - 2  - 3  - 4  - 5  - 6  - 7  - 8  - 9  - 10  - 11  - 12  - 13  - 14  - 15  - 16  - 17  - 18  - 19  - 20  - 21  - 22  - 23  - 24  - 25  - 26  - 27  - 28  - 29  - 30  - 31  - 32  - 33  - 34  - 35  - 36  - 37  - 38  - 39  - 40  - 41  - 42  - 43  - 44  - 45  - 46  - 47  - 48  - 49  - 50  - 51  - 52  - 53  - 54  - 55  - 56  - 57  - 58  - 59  - 60  - 61  - 62  - 63  - 64  - 65  - 66  - 67  - 68  - 69  - 70  - 71  - 72  - 73  - 74  - 75  - 76  - 77  - 78  - 79  - 80  - 81  - 82  - 83  - 84  - 85  - 86  - 87  - 88  - 89  - 90  - 

idź do góry   
  Użytkownicy on-line: 0 - Rekord: 102 - 06/04/2010 21:51

 Nie jesteś zalogowany. Możesz czytać forum, jednak aby napisać wiadomość lub zmienić ustawienia musisz się zalogować.
 l: h:


czas wykonania skryptu: 0.07 s. | wersja forum: 2.0-dev [historia]

regulamin | ostrzeżenia użytkowników
Forum służy do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi.
Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.

© Pogoń On-Line 2000-2005