Autor
Wiadomość
   Hyde Park -> Inwestycje w Szczecinie << początek   < poprzednia   l   następna >   ostatnia >>     idź na dół   
Ambasador
Moderator**
IP: zapisany
Na forum od 7190 dni

****




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 08/10/2009 19:36

  mastah86 napisał:  

  PogońFaN napisał:  
Nie znam takiej gazety jak "Wspólnota". Może i zajęliśmy 4 miejsce, ale szczerze mówiąc ja nie widzę ogromu inwestycji w Szczecinie, no chyba, że wszystko robią gdy mnie nie ma w mieście... Druga sprawa, czy ten Pan, który mówił o wskaźniku na jednego mieszkańca, jest to najobiektywniejsza forma pomiaru wysiłku inwestycyjnego danego miasta? Jeśli chodzi o inwestycje to moim zdaniem jesteśmy daleko w tyle za innymi dużymi miastami.



pozwole sobie dopowiedziec cytatem z radia Szczecin



  Cytat:  
Według rankingu czasopisma "Wspólnota" Szczecin jest czwartym miastem w Polsce pod względem wydatków na inwestycje w infrastrukturę techniczną.

Na drogi, system wodociągów i kanalizacji oraz oświetlenie Szczecin w latach 2006-2008 wydał 1000 złotych w przeliczeniu na każdego swojego mieszkańca. Więcej na inwestycje przeznaczały tylko Poznań, Opole i Kraków.



o takie inwestycje tu chodzi



to może się zgadzać, ale śmiem podejrzewać, że bardzo duża część ogólnej oceny tych inwestycji to inwestycje związane z programem poprawy jakości wody. A co z inwestycjami w np. drogi ?


Szczecin moim miastem, Pogoń moim życiem!
avelyn
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7842 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 22/10/2009 14:23
Szczecin bierze 300 mln kredytu

Tyle złotówek pożyczy Bank Rozwoju Rady Europy.
Podpisanie umowy w czwartek. - Ten bank oferuje atrakcyjne niskie oprocentowanie, działa non profit - mówi Stanisław Lipiński, skarbnik miasta. Oprocentowanie dla Szczecina ma wynosić 2 proc. rocznie. Kredyt zostanie przeznaczony na miejskie inwestycje w latach 2009-2013 (m.in. na halę widowiskową).


Jeśli historia mogłaby nas czegokolwiek nauczyć, to niewątpliwie tego, że żaden naród nie stworzył wyższej cywilizacji bez poszanowania prawa do posiadania własności prywatnej
Ludwig von Mises
IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 14:22
300 mln zł kredytu dla Szczecina z Banku Rozwoju Rady Europy
PAP - 22-10-2009 17:09
Szczecin zaciągnie kredyt wysokości 300 mln zł w Banku Rozwoju Rady Europy. Pieniądze przeznaczone będą na realizację inwestycji miejskich, m.in. budowę hali widowiskowo-sportowej, modernizację dróg, edukację, ochronę zdrowia.
Umowę dotyczącą kredytu podpisali w czwartek prezydent miasta Piotr Krzystek i wicegubernator banku Imre Tarafas. Jak podkreślił Tarafas, Szczecin jest jednym z trzech miast w Polsce, po Warszawie i Krakowie, któremu bank udzieli kredytu.

"Jesteśmy w elitarnym gronie polskich miast, które mogą skorzystać z takiego wsparcia. Świadczy to, że nasza dbałość o finanse Szczecina była działaniem słusznym. Dzięki poprawiającym się ocenom ratingowym możemy zaciągnąć bardzo korzystny kredyt i realizować nasze zamierzenia inwestycyjne" - zaznaczył Krzystek.

Dzięki kredytowi gmina planuje sfinansowanie m.in. modernizacji miejskiego odcinka drogi nr 10, budowy obwodnicy śródmieścia, budowy szkoły, budowy nowych oddziałów żłobków miejskich czy realizacji nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej i hali widowiskowo-sportowej.

Skarbnik miasta Stanisław Lipiński, podkreślił, że bank nie wymaga od miasta dodatkowych zabezpieczeń. Jedynym zabezpieczeniem jest utrzymanie aktualnego ratingu miasta wynoszącego BBB+.

Według umowy, okres kredytowania będzie długoterminowy; pieniądze zostaną przekazane w sześciu transzach. Bank nie będzie pobierać opłat i prowizji, zaś wybór waluty, terminu kredytowania, stawki referencyjnej negocjowane będą przed uruchomieniem każdej transzy.

Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank) powstał w 1956 r. jako Fundusz Przesiedleńczy Rady Europy dla Uchodźców oraz Przeludniania w Europie. Jest najstarszą europejska instytucją finansową, w której udziałowcem jest również Polska. Bank jest instytucją finansową Rady Europy, udzielającą pożyczek krajom członkowskim. Bank uczestniczy w finansowaniu projektów wzmacniających integrację społeczną (np. przez udzielanie pomocy uchodźcom, budowę mieszkań socjalnych), a także projektów wspierających bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska (np. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej lub w ramach pomocy regionom dotkniętym przez klęski żywiołowe).

Bank finansuje ponadto projekty w sektorach edukacji i ochrony zdrowia, wspierające rozwój kapitału ludzkiego. Bank przyznaje pożyczki w wysokości 50 proc. całkowitego kosztu netto inwestycji lub projektu. Pożyczki z Banku Rozwoju Rady Europy udzielane są bezpośrednio rządom krajów członkowskich lub osobom prawnym, w tym samorządom lokalnym.


TheBebzons
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5785 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 16:05

  IS napisał:  
300 mln zł kredytu dla Szczecina z Banku Rozwoju Rady Europy
PAP - 22-10-2009 17:09
Szczecin zaciągnie kredyt wysokości 300 mln zł w Banku Rozwoju Rady Europy. Pieniądze przeznaczone będą na realizację inwestycji miejskich, m.in. budowę hali widowiskowo-sportowej, modernizację dróg, edukację, ochronę zdrowia.
Umowę dotyczącą kredytu podpisali w czwartek prezydent miasta Piotr Krzystek i wicegubernator banku Imre Tarafas. Jak podkreślił Tarafas, Szczecin jest jednym z trzech miast w Polsce, po Warszawie i Krakowie, któremu bank udzieli kredytu.

"Jesteśmy w elitarnym gronie polskich miast, które mogą skorzystać z takiego wsparcia. Świadczy to, że nasza dbałość o finanse Szczecina była działaniem słusznym. Dzięki poprawiającym się ocenom ratingowym możemy zaciągnąć bardzo korzystny kredyt i realizować nasze zamierzenia inwestycyjne" - zaznaczył Krzystek.

b]Dzięki kredytowi gmina planuje sfinansowanie m.in. modernizacji miejskiego odcinka drogi nr 10, budowy obwodnicy śródmieścia, budowy szkoły, budowy nowych oddziałów żłobków miejskich czy realizacji nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej i hali widowiskowo-sportowej.

Skarbnik miasta Stanisław Lipiński, podkreślił, że bank nie wymaga od miasta dodatkowych zabezpieczeń. Jedynym zabezpieczeniem jest utrzymanie aktualnego ratingu miasta wynoszącego BBB+.

Według umowy, okres kredytowania będzie długoterminowy; pieniądze zostaną przekazane w sześciu transzach. Bank nie będzie pobierać opłat i prowizji, zaś wybór waluty, terminu kredytowania, stawki referencyjnej negocjowane będą przed uruchomieniem każdej transzy.

Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank) powstał w 1956 r. jako Fundusz Przesiedleńczy Rady Europy dla Uchodźców oraz Przeludniania w Europie. Jest najstarszą europejska instytucją finansową, w której udziałowcem jest również Polska. Bank jest instytucją finansową Rady Europy, udzielającą pożyczek krajom członkowskim. Bank uczestniczy w finansowaniu projektów wzmacniających integrację społeczną (np. przez udzielanie pomocy uchodźcom, budowę mieszkań socjalnych), a także projektów wspierających bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska (np. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej lub w ramach pomocy regionom dotkniętym przez klęski żywiołowe).

Bank finansuje ponadto projekty w sektorach edukacji i ochrony zdrowia, wspierające rozwój kapitału ludzkiego. Bank przyznaje pożyczki w wysokości 50 proc. całkowitego kosztu netto inwestycji lub projektu. Pożyczki z Banku Rozwoju Rady Europy udzielane są bezpośrednio rządom krajów członkowskich lub osobom prawnym, w tym samorządom lokalnym.




Kiedy rano otworzyłem gazetę zobaczyłem tego newsa,wiedziałem ze tu go wkleisz :D
Kiełbasa wyborcza-szkolą,hala,droga i filharmonia...

Daj Boże niech jedno powstanie,pozdro ;)


Obrazek png wstawiony na forum
avelyn
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7842 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 17:25

  Bebzon napisał:  


Kiedy rano otworzyłem gazetę zobaczyłem tego newsa,wiedziałem ze tu go wkleisz :D
Kiełbasa wyborcza-szkolą,hala,droga i filharmonia...

Daj Boże niech jedno powstanie,pozdro ;)


niektorym to nigdy nie dogodzisz ;]


Jeśli historia mogłaby nas czegokolwiek nauczyć, to niewątpliwie tego, że żaden naród nie stworzył wyższej cywilizacji bez poszanowania prawa do posiadania własności prywatnej
Ludwig von Mises
TheBebzons
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5785 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 18:38

  avelyn napisał:  

  Bebzon napisał:  


Kiedy rano otworzyłem gazetę zobaczyłem tego newsa,wiedziałem ze tu go wkleisz :D
Kiełbasa wyborcza-szkolą,hala,droga i filharmonia...

Daj Boże niech jedno powstanie,pozdro ;)


niektorym to nigdy nie dogodzisz ;]



Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził :D


Obrazek png wstawiony na forum
anathema
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6559 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 19:03

  Bebzon napisał:  

  avelyn napisał:  

  Bebzon napisał:  


Kiedy rano otworzyłem gazetę zobaczyłem tego newsa,wiedziałem ze tu go wkleisz :D
Kiełbasa wyborcza-szkolą,hala,droga i filharmonia...

Daj Boże niech jedno powstanie,pozdro ;)


niektorym to nigdy nie dogodzisz ;]



Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził :D



Te inwestycje są raczej <sic!> zaklepane,więc nie bój żaby ;) Pytanie tylko kiedy ruszą z kopyta.


'Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!"

Odwagę, bym mógł zmieniać rzeczy, które mogą i powinny być zmienione,
Łagodność, bym akceptował rzeczy, które nie mogą być zmienione i
Mądrość, bym umiał odróżnić jedne rzeczy od drugich.
IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 19:08

  Bebzon napisał:  
Kiedy rano otworzyłem gazetę zobaczyłem tego newsa,wiedziałem ze tu go wkleisz :D
Kiełbasa wyborcza-szkolą,hala,droga i filharmonia...

Daj Boże niech jedno powstanie,pozdro ;)



Wkleję czy nie, to jednak informacja chyba dość istotna i pokazująca jednocześnie że miasto na dalszy plan wciąż odkłada budowę stadionu, (tzn widocznie ma inny pomysł na finansowanie budowy - miałem cichą nadzieje, że część tego kredytu pojdzie na jakieś chociaz minimalne przygotowania do budowy stadionu) ale mimo wszystko cieszy że w końcu jakieś inwestycje ruszą ;) ...zresztą kilka już ruszyło.


Steryd
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 8193 dni

**




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 19:38
Wyobrazacie sobie modernizacje Struga bez dokonczenia inwestycji na Autostradzie Poznanskiej, czyli poszerzeniu do 2 pasow na calym odcinku? Z drugiej strony Struga jest w takim stanie, ze kwalifukuje sie do natychmiastowego remontu, ale przeciez to wiemy od kilku lat. Czy ktos jest poinformowany kiedy na Autostradzie Poznanskiej beda dzialaly 2 pasy w kazda strone? Taka jest koncepcja czy cos sie zmienilo? Jak zacznie sie remont na Struga, to w Dabiu i na Poznanskiej bedzie istne rodeo, bo przeciez wszyscy przez Kolbaskowo nie beda jezdzic. Ten objazd Niedzwiedzia i Dabska tez nie na wiele sie zda, bo 1 a 3 pasy to znaczna roznica.
Bezbolesnie na pewno sie to nie odbedzie, ale moim zdaniem powinno sie najpierw dokonczyc Autostrade Poznanska zeby zabrac sie za gruntowny remont Struga. Za kilka lat na Struga bedzie jeszcze wiecej powierzchi handlowych, remont jest na pewno konieczny, ale mozna by zalatac najgorsze odcinku na 2-3 lata i w tym czasie dokonczyc Poznanska zeby oprocz Kolbaskowa mozna bylo jechac przez Podjuchy i Autostrade Poznanska.


1948
IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 21:11
Pełna zgoda Steryd, a weźmy jeszcze pod uwagę to że będzie S3 uruchomiona (węzeł w Kluczu) już niedługo i to co będzie się działo w przyszłości na Autostradzie Poznańskiej to koszmar. Miasto niby zauważa problem, ale jak czytałem ostatnio to dalszą przebudowę Poznańskiej wyceniają na kilkaset milionów złotych, ponieważ wchodzi w to koszt budowy dwóch mostów ( do których ponoć chcą wykorzystać filary starych przepraw). Ogólnie nic nie rokuje na to aby coś w kwestii Autostrady Pozn. się zmieniło, słyszałem jedynie że w tym lub przyszłym roku maja zacząć budować rondo przy hotelu Panorama które niby troszeczkę usprawni ruch, ale wszyscy wiemy że to sprawy nie rozwiąże.


Z daleka nie będzie widać
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7525 dni

**




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 23/10/2009 21:39
Pozostaje przeprowadzka na drugą stronę Odry. ;)


Z daleka nie będzie widać.
avelyn
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7842 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 12:43
plan dla Łasztowni
no to zaczynamy zbiorowe szczecińskie marudzenie :D:D


Jeśli historia mogłaby nas czegokolwiek nauczyć, to niewątpliwie tego, że żaden naród nie stworzył wyższej cywilizacji bez poszanowania prawa do posiadania własności prywatnej
Ludwig von Mises
Ambasador
Moderator**
IP: zapisany
Na forum od 7190 dni

****




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 13:11
eeee kiedy to będzie... :D jak w Hamburgu taka rewitalizacja zajęła koło 20 lat to... :P

Ps. Plan wydaje się dobry tylko oby zaczęli go realizować a będzie bardzo dobrze:)


Szczecin moim miastem, Pogoń moim życiem!
anathema
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6559 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 13:42

  PogońFaN napisał:  
eeee kiedy to będzie... :D jak w Hamburgu taka rewitalizacja zajęła koło 20 lat to... :P

Ps. Plan wydaje się dobry tylko oby zaczęli go realizować a będzie bardzo dobrze:)



To nie będzie rewitalizacja. Łasztowni już sie nie da odtworzyć do pierwotnego stanu.


'Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!"

Odwagę, bym mógł zmieniać rzeczy, które mogą i powinny być zmienione,
Łagodność, bym akceptował rzeczy, które nie mogą być zmienione i
Mądrość, bym umiał odróżnić jedne rzeczy od drugich.
mastah86
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5904 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 14:03
http://www.mmszczecin.pl/29518/2009/10/26/szczecin-zobacz-jak-bedzie-wygladal-port-jachtowy?category=news

tu też dobry nius ;] a z tym hamburgiem to chyba trochę przesadzili...


Ból przemija, chwała pozostaje!

Szczecin - niezwykłe miasto, niezwykła historia
Ambasador
Moderator**
IP: zapisany
Na forum od 7190 dni

****




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 14:21

  anathema napisał:  

  PogońFaN napisał:  
eeee kiedy to będzie... :D jak w Hamburgu taka rewitalizacja zajęła koło 20 lat to... :P

Ps. Plan wydaje się dobry tylko oby zaczęli go realizować a będzie bardzo dobrze:)



To nie będzie rewitalizacja. Łasztowni już sie nie da odtworzyć do pierwotnego stanu.



Chodziło mi o planową "przemianę" danych obszarów i faktycznie rewitalizacja jako określenie tych przemian tutaj nie pasuję.

Pozdrawiam


Szczecin moim miastem, Pogoń moim życiem!
IS
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 6731 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 15:31

  PogońFaN napisał:  

  anathema napisał:  

  PogońFaN napisał:  
eeee kiedy to będzie... :D jak w Hamburgu taka rewitalizacja zajęła koło 20 lat to... :P

Ps. Plan wydaje się dobry tylko oby zaczęli go realizować a będzie bardzo dobrze:)



To nie będzie rewitalizacja. Łasztowni już sie nie da odtworzyć do pierwotnego stanu.



Chodziło mi o planową "przemianę" danych obszarów i faktycznie rewitalizacja jako określenie tych przemian tutaj nie pasuję.

Pozdrawiam



Pasuje ponieważ rewitalizacja (z jęz. łacińskiego) oznacza przywrócenie czegoś do życia, a nie przywrócenie czegoś do pierwotnego stanu. Rewitalizacje często myli się z renowacją, a więc można użyć określenia rewitaliazacja co do Łasztowni ponieważ obszar ten zostanie przywrócony mieszkańcom Szczecina.


mastah86
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5904 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 18:02

  Cytat:  
Jest przetarg na halę

Przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej został ogłoszony. Najpierw wybranych zostanie pięć najlepszych firm lub konsorcjów budowlanych.

Przetarg na wykonawcę hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szafera został ogłoszony. Do 23 listopada można składać wnioski o udział w przetargu. Wybranych zostanie pięć najbardziej doświadczonych firm lub konsorcjów, które zostaną zaproszone do kolejnego etapu – wyboru najlepszej oferty na budowę hali.

W zapisach przetargu czytamy, że będzie to przetarg na budowę „hali widowiskowo-sportowej z przeznaczeniem na organizację masowych imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim i europejskim”. Stanie ona w ciągu trzech lat w kwartale pomiędzy ul. Szafera, strzelnicą wojskową na Krzekowie a torem kolarskim. Teren inwestycji obejmuje ponad 100 tys. m kw., z czego jedną dziesiątą stanowić będzie zabudowa, 30 proc. - tereny zielone, powstaną także parkingi na 600 samochodów i 8 miejsc dla autobusów.

Zbudowane zostaną trzy budynki – główny z halą i widownią na 5,3 tys. widzów, biurowy z restauracją na 100 osób i budynek sportowo-rekreacyjny, dwa razy większy od biurowego. Dostępne mają być także sale konferencyjne dla ok. 500 osób. Na terenach wokół powstaną boiska i część rekreacyjna z fontanną.

Wartość inwestycji to ponad 200 mln zł.



no Panowie stało się. dożyłem :) może za mała, może brzydka (chociaż dla mnie ok), ale w końcu będzie ;]


Ból przemija, chwała pozostaje!

Szczecin - niezwykłe miasto, niezwykła historia
tribu
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7305 dni

*




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 18:08

  mastah86 napisał:  
no Panowie stało się. dożyłem :) może za mała, może brzydka (chociaż dla mnie ok), ale w końcu będzie ;]



Powiem Ci tak: od rozpisania przetargu do końcowego efektu może być jeszcze bardzo bardzo daleka droga;) wyłonienie wykonawcy, protesty/odwołania innych firm, rozpoczęcie budowy itp itd jeszcze mogą parę lat zająć znając życie, oby nie:) mała ta hala trochę, jak na organizację LŚ czy jakichś innych rozgrywek to nawet bardzo mała, ale jak na nasze potrzeby spokojnie wystarczy. Lepsza taka niż wiecznie pusty kolos na którym nie ma kto grać


100% PD
mastah86
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5904 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 26/10/2009 18:13

  tribu napisał:  
Powiem Ci tak: od rozpisania przetargu do końcowego efektu może być jeszcze bardzo bardzo daleka droga;) wyłonienie wykonawcy, protesty/odwołania innych firm, rozpoczęcie budowy itp itd jeszcze mogą parę lat zająć znając życie, oby nie:) mała ta hala trochę, jak na organizację LŚ czy jakichś innych rozgrywek to nawet bardzo mała, ale jak na nasze potrzeby spokojnie wystarczy. Lepsza taka niż wiecznie pusty kolos na którym nie ma kto grać



myślisz, że nie wiem ;) (ale) dostałem mejla od dyrektora wydziału inwestycji miejskich, w którym napisał, że budowa ma ruszyć w pierwszym półroczu 2010 ;] poza tym Szczecin niedawno zaciągnął kredyt m.in. na tą inwestycję


Ból przemija, chwała pozostaje!

Szczecin - niezwykłe miasto, niezwykła historia
 - 1  - 2  - 3  - 4  - 5  - 6  - 7  - 8  - 9  - 10  - 11  - 12  - 13  - 14  - 15  - 16  - 17  - 18  - 19  - 20  - 21  - 22  - 23  - 24  - 25  - 26  - 27  - 28  - 29  - 30  - 31  - 32  - 33  - 34  - 35  - 36  - 37  - 38  - 39  - 40  - 41  - 42  - 43  - 44  - 45  - 46  - 47  - 48  - 49  - 50  - 51  - 52  - 53  - 54  - 55  - 56  - 57  - 58  - 59  - 60  - 61  - 62  - 63  - 64  - 65  - 66  - 67  - 68  - 69  - 70  - 71  - 72  - 73  - 74  - 75  - 76  - 77  - 78  - 79  - 80  - 81  - 82  - 83  - 84  - 85  - 86  - 87  - 88  - 89  - 90  - 

idź do góry   
  Użytkownicy on-line: 0 - Rekord: 102 - 06/04/2010 21:51

 Nie jesteś zalogowany. Możesz czytać forum, jednak aby napisać wiadomość lub zmienić ustawienia musisz się zalogować.
 l: h:


czas wykonania skryptu: 0.25 s. | wersja forum: 2.0-dev [historia]

regulamin | ostrzeżenia użytkowników
Forum służy do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi.
Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.

© Pogoń On-Line 2000-2005