Autor
Wiadomość
   Hyde Park -> Inwestycje w Szczecinie << początek   < poprzednia   l   następna >   ostatnia >>     idź na dół   
malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 18:50
W sumie kolega śmielak89 zainspirował mnie do napisania artykułu na temat nurtującego go pytania :) Czy potrzeba aż tylu biurowców w Szczecinie


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze
Dziad
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5376 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 19:16

  malcoolm napisał:  
W sumie kolega śmielak89 zainspirował mnie do napisania artykułu na temat nurtującego go pytania :) Czy potrzeba aż tylu biurowców w Szczecinie



Najwyraźniej jest potrzeba, a jeśli popytu nie będzie teraz, to pojawi się później. Przecież te biurowce nie są budowane na ciemno, a deweloper nie liczy, że " a nuż ktoś wynajmie". Przeprowadzone zostały analizy ryzyka, rynku i zapotrzebowania, IRR, NPV itp. i widać chyba wyszło, że się im się to opłaci.

Według mnie nie możemy jednak liczyć na nagły napływ inwestorów - powierzchnie biurowe to za mało żeby przyciągnąć usługi czy też sektor IT - potrzeba dobrej koniunktury, wykształconych specjalistów itp. itd. Tego na razie nie mamy, a Poznań czy Wrocław znacznie nas wyprzedzają ( nie będę tu wspominał o Warszawie czy pobliskim Berlinie - poza konkurencją :] ). Jednakże chciałbym zaznaczyć jedno - patrzcie gdzie do tej pory gnieździły się siedziby wielu lokalnych, szczecińskich przedsiębiorstw - w najlepszym wypadku były to wille na Pogodnie, w okolicach Wojska Polskiego. Reszta lokowała się w jakiś prowizorkach, starych kamienicach, nawet blokach. Teraz jest szansa na zmianę, firmy nareszcie ostaną poważne siedziby, co zwiększy ich prestiż i postrzeganie przez partnerów, co może poskutkować ich rozwojem, a z tym może przecież iść rozwój całego regionu :)

PS śmielaq chyba nie ogarnia związków przyczynowo skutkowych i że takie inwestycje mają za zadanie wywołanie odpowiedniej "reakcji łańcuchowej"


Poza tym uważam, że Sosnowiec należy zniszczyć.

Sami przeciw wszystkim!
kawek
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7550 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 20:00

  malcoolm napisał:  
W sumie kolega śmielak89 zainspirował mnie do napisania artykułu na temat nurtującego go pytania :) Czy potrzeba aż tylu biurowców w Szczecinie



Mam pytanie odnośnie twojego artykułu. Jak wygląda sprawa z Ornamentem? W artykule umieściłeś Ornament jako jeden z "pewników" które powstaną za dwa lata, szukając jakichkolwiek wiadomości na ten temat nie mogłem nic konkretnego znalezc a na stronie inwestora nie ma kompletnie żadnych informacji. Druga sprawa to czy mimo rozpoczęcia budowy Batlic Park dalej przewidziana jest w tym miejscu budowa aqua parku?


malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 20:19
W chwili obecnej zbierają firmy, które gotowe są na wprowadzkę do nowych biurowców, a to ma być podstawą do uzyskania kredytu finansującego budowę.


  Cytat:  
Druga sprawa to czy mimo rozpoczęcia budowy Batlic Park dalej przewidziana jest w tym miejscu budowa aqua parku?


Aqua Park ma być w innym miejscu niż Baltic Business Park :)


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze

Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7321 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 22:11
avelyn - mniej debilne od Twoich frajerskich wypowiedzi :] zapytałem, malcoolm odpowiedział (mniej lub bardziej zadowalająco) i tyle, więc zluzuj cztery litery bo komentarz zbędny.

Hasor - ogarniam, ale uważam że są ważniejsze rzeczy w tym mieście, które powinny być priorytetami, bardziej przyziemne i dla mieszkańców, być może przez to mniej efektowne niż kolejne biurowce, ale dla mnie liczy się efektywność. Stąd to pytanie do malcoolma.

malcoolm - nie chodziło mi o jakiś zarzut, mam inne spojrzenie na miasto, to co się tutaj dzieje i powinno dziać.. co nie znaczy, że nie zależy mi na jego dobru, bo chyba nie ma takiej osoby na tym forum, której by na tym nie zależało :)


Pogoń to barwy, historia, stadion, klimat - POGOŃ TO MY! || Hala Madrid!
malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 22:17
Heh, na tym forum tak, ale już wśród innych ludzi nie byłbym taki pewien - wystarczy spojrzeć na MM Szczecin lub GW Szczecin


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze
Dziad
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5376 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 22:27

  śmielak89 napisał:  
avelyn - mniej debilne od Twoich frajerskich wypowiedzi :] zapytałem, malcoolm odpowiedział (mniej lub bardziej zadowalająco) i tyle, więc zluzuj cztery litery bo komentarz zbędny.

Hasor - ogarniam, ale uważam że są ważniejsze rzeczy w tym mieście, które powinny być priorytetami, bardziej przyziemne i dla mieszkańców, być może przez to mniej efektowne niż kolejne biurowce, ale dla mnie liczy się efektywność. Stąd to pytanie do malcoolma.

malcoolm - nie chodziło mi o jakiś zarzut, mam inne spojrzenie na miasto, to co się tutaj dzieje i powinno dziać.. co nie znaczy, że nie zależy mi na jego dobru, bo chyba nie ma takiej osoby na tym forum, której by na tym nie zależało :)



Tak,ale prywatny przedsiębiorca myśli o zysku, a nie o mieszkańcach, potrzeby mieszkańców powinno zaspokajać miasto, które potrzebuje pieniędzy, a te mają szansę się pojawić, jeżeli jacyś inwestorzy postanowią ulokować swoje siedziby, albo chociaż oddziały w nowych szczecińskich biurowcach. Większe zatrudnienie to większe podatki,zwiększą się również wpływy z tych od nieruchomości. Być może przy budowie zostaną zaangażowane lokalne przedsiębiorstwa. Efektowność biurowców będzie naprawdę ostatnim i najmniej ważnym plusem tych przedsięwzięć, ot po prostu miasto wyładnieje. Ładniejsze miasto - być może jacyś turyści :) To wszystko można mnożyć i mnożyć - krótko mówiąc same plusy. No i w końcu wszystko przełoży się na pewne śliczne zestawienie zwące się budżetem miasta Szczecina:)

PS Jakie według Ciebie są najważniejsze kwestie? Można ciekawie podyskutować :)


Poza tym uważam, że Sosnowiec należy zniszczyć.

Sami przeciw wszystkim!
malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 22:33
Też z chęcią poczytam i wyrażę swoje zdanie :)


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze
pogoniarz96
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 4876 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 23:10
Moze inwestor nie mysli o mieszkancach w tym przypadku Szczecina, ale chce zarobic, wiec nie bedzie sprowadzal swoich, bo to bedzie obciazone kosztami...


kawek
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7550 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 16/01/2011 23:33

  malcoolm napisał:  
W chwili obecnej zbierają firmy, które gotowe są na wprowadzkę do nowych biurowców, a to ma być podstawą do uzyskania kredytu finansującego budowę.


  Cytat:  
Druga sprawa to czy mimo rozpoczęcia budowy Batlic Park dalej przewidziana jest w tym miejscu budowa aqua parku?


Aqua Park ma być w innym miejscu niż Baltic Business Park :)



Więc skoro są wciąż na etapie zbierania firm chętnych do wynajęcia powierzchni ( na forum scc wyczytałem że ponoć dość średnio to idzie) to czy pewne jest to, że i te biurowce powstaną w ciągu dwóch lat, tak jak bramy portowe czy lastadia?


Z daleka nie będzie widać
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7525 dni

**




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 01:46

  Hasor napisał:  

  śmielak89 napisał:  
avelyn - mniej debilne od Twoich frajerskich wypowiedzi :] zapytałem, malcoolm odpowiedział (mniej lub bardziej zadowalająco) i tyle, więc zluzuj cztery litery bo komentarz zbędny.

Hasor - ogarniam, ale uważam że są ważniejsze rzeczy w tym mieście, które powinny być priorytetami, bardziej przyziemne i dla mieszkańców, być może przez to mniej efektowne niż kolejne biurowce, ale dla mnie liczy się efektywność. Stąd to pytanie do malcoolma.

malcoolm - nie chodziło mi o jakiś zarzut, mam inne spojrzenie na miasto, to co się tutaj dzieje i powinno dziać.. co nie znaczy, że nie zależy mi na jego dobru, bo chyba nie ma takiej osoby na tym forum, której by na tym nie zależało :)



Tak,ale prywatny przedsiębiorca myśli o zysku, a nie o mieszkańcach, potrzeby mieszkańców powinno zaspokajać miasto, które potrzebuje pieniędzy, a te mają szansę się pojawić, jeżeli jacyś inwestorzy postanowią ulokować swoje siedziby, albo chociaż oddziały w nowych szczecińskich biurowcach. Większe zatrudnienie to większe podatki,zwiększą się również wpływy z tych od nieruchomości. Być może przy budowie zostaną zaangażowane lokalne przedsiębiorstwa. Efektowność biurowców będzie naprawdę ostatnim i najmniej ważnym plusem tych przedsięwzięć, ot po prostu miasto wyładnieje. Ładniejsze miasto - być może jacyś turyści :) To wszystko można mnożyć i mnożyć - krótko mówiąc same plusy. No i w końcu wszystko przełoży się na pewne śliczne zestawienie zwące się budżetem miasta Szczecina:)

PS Jakie według Ciebie są najważniejsze kwestie? Można ciekawie podyskutować :)



Też jestem ciekaw i w ogóle jestem równie ciekaw skąd on chciałby brać fundusze na takie rzeczy? ;)
Skoro nie bardzo rozumie skutku czyli budowy nowych powierzchni biurowych a przyczyną jaką byłby niewątpliwie wzrost funduszy w budżecie miasta.


Z daleka nie będzie widać.
malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 05:15

  kawek napisał:  

  malcoolm napisał:  
W chwili obecnej zbierają firmy, które gotowe są na wprowadzkę do nowych biurowców, a to ma być podstawą do uzyskania kredytu finansującego budowę.


  Cytat:  
Druga sprawa to czy mimo rozpoczęcia budowy Batlic Park dalej przewidziana jest w tym miejscu budowa aqua parku?


Aqua Park ma być w innym miejscu niż Baltic Business Park :)



Więc skoro są wciąż na etapie zbierania firm chętnych do wynajęcia powierzchni ( na forum scc wyczytałem że ponoć dość średnio to idzie) to czy pewne jest to, że i te biurowce powstaną w ciągu dwóch lat, tak jak bramy portowe czy lastadia?


Lastadia Office zapoczątkowała nowy trend jeśli chodzi o biurowce w Szczecinie. Rozpoczynają budowy bez zadeklarowanych najemnców - a oni się na pewno znajdą :)


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze

Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7321 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 08:37
Też chętnie podyskutuję ale to dłuższa wypowiedź więc napisze coś za parę dni.. bo na razie sesja zaskoczyła :]


Pogoń to barwy, historia, stadion, klimat - POGOŃ TO MY! || Hala Madrid!
mastah86
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5904 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 12:34

  Cytat:  
Erbud wybuduje Centrum Nanotechnologii

Obrazek jpg wstawiony na forum

Przetarg na wykonawcę Centrum Dydaktyczno-Badawczego przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym rozstrzygnięty. Dziś odbędzie się uroczystość podpisania umowy.

Szczecińskie Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii przy ZUT wybuduje firma Erbud S.A., której oferta okazała się najatrakcyjniejsza spośród dziewięciu biorących udział w przetargu. - Inwestycja warta ok. 40 mln. złotych będzie realizowana przy al. Piastów, tuż przy budynku międzywydziałowym, w miejscu dawniejszego autokomisu - tłumaczy rzecznik ZUT, Stanisław Heropolitański.
- Centrum będzie zespołem 72 laboratoriów dydaktycznych, w ramach których będą prowadzone zajęcia (wykłady, seminaria i laboratoria) dla kierunków: technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa, biotechnologia, ochrona środowiska, budownictwo, a zwłaszcza studiów międzykierunkowych nanotechnologia – dodaje dr hab. inż. Mirosława El Fray.
Budynek Centrum będzie miał powierzchnię około 10 tys. m. kw., na których mieścić się będą nowoczesne sale dydaktyczne, laboratoria oraz aula na około 500 studentów. Już teraz trzy zespoły naukowców ZUT prowadzą badania w zakresie nanotechnologii związane z terapią antynowotworową, programem polskiego sztucznego serca oraz nanocząstek metalu. Badania prowadzą trzy zespoły naukowców.

http://www.nauka.stetinum.pl/pl/wiadomosci/technologie/Erbud_wybuduje_Centrum_Nanotechnologii



Ból przemija, chwała pozostaje!

Szczecin - niezwykłe miasto, niezwykła historia
kawek
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7550 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 20:19
NIe natrafiłem na żadną wzmiankę o tym miejscu na ostatnich stronach, wiec mam pytanie czy wiadomo cokolwiek na temat kiedy i czy w ogole pojawi się w najbliższym czasie w miejscu plomby ogrodzonej płotem obok sklepów sportowych na Krzywoustego?


malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 20:42
Już jest Obrazek jpg wstawiony na forum lol


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze
Sampaio
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 7510 dni

*




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 21:06
Tak odnośnie tego zdjęcia co powyżej wkleił malcoolm - to chyba jest najlepszy przykład myślenia "po szczecińsku". Najpierw kilkanaście baniek wydane na przebudowę ulicy i nowiutki chodnik, potem "tysionc pińcet" na stojącego blaszaka, a na koniec w środeczku (chyba dla dodatkowych kilku złotych w budżecie) old-schoolowa buda z tanim żarciem. I choć zapewne to tylko tymczasowy widok, to jednak uważam że rozwiązanie godne prawdziwego mistrza... I Ci ignoranci w magistracie śmią później dywagować o wizualnej zgodności jakiejś tam inwestycji z koncepcją architektoniczną naszego miasta.


Statystycznie gołąb żyje tylko kilka lat (choroby, wypadki i ogólnie "ciężkie życie")
malcoolm
Ultraoptymista
IP: zapisany
Na forum od 7449 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 21:18
Dobrze, że przynajmniej China Box z Bramy Portowej zniknął :)


Szczecin Blog - strona o Szczecinie
Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie
Szczecin Blog na Twitterze
Ambasador
Moderator**
IP: zapisany
Na forum od 7190 dni

****




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 22:46
Po co biurowce??? no na MM takich żali się naczytałem, ale tutaj???:D dobrze, że się nie pytasz po co gumka jest:D Biurowiec, to przede wszystkim taki budynek, który skupia firmy, które chcą prowadzić działalność zarobkową w danym miejscu... a na poważnie, to biurowce trzeba traktować jako zwykłe miejsce pracy, które są cholernie potrzebne w Szczecinie. Jest praca, jest kasa. Proste jak konstrukcja cepa, i aż mam lekkie obawy, na myśl o Twoim poście za kilka dnia...

Żeby uwypuklić moją puentę:D to podam przykład znajomego mojego znajomego:)który wyemigrował do Warszawy, szukał pracy z 3-4 miechy i... dogadał się z Tieto, które wynajęło biura w Oxygenie(TAKI BIUROWIEC). Efekt taki, że z podboju Warszawy nici, a zarobioną kasę zostawia w Sz-nie...


Szczecin moim miastem, Pogoń moim życiem!
Dziad
Kibic
IP: zapisany
Na forum od 5376 dni




Odp: Inwestycje w Szczecinie - 17/01/2011 23:20

  Ambasador napisał:  
Po co biurowce??? no na MM takich żali się naczytałem, ale tutaj???:D dobrze, że się nie pytasz po co gumka jest:D Biurowiec, to przede wszystkim taki budynek, który skupia firmy, które chcą prowadzić działalność zarobkową w danym miejscu... a na poważnie, to biurowce trzeba traktować jako zwykłe miejsce pracy, które są cholernie potrzebne w Szczecinie. Jest praca, jest kasa. Proste jak konstrukcja cepa, i aż mam lekkie obawy, na myśl o Twoim poście za kilka dnia...

Żeby uwypuklić moją puentę:D to podam przykład znajomego mojego znajomego:)który wyemigrował do Warszawy, szukał pracy z 3-4 miechy i... dogadał się z Tieto, które wynajęło biura w Oxygenie(TAKI BIUROWIEC). Efekt taki, że z podboju Warszawy nici, a zarobioną kasę zostawia w Sz-nie...



Dokładnie.

"Enea, Nordea Bank Polska, Coloplast Shared Services, Tieto Poland, Vorwerk Polska, Medicover, Subway, Yummie, HSBC Bank Polska"

To są firmy które wykupiły powierzchnię biurową w Oxygenie. Będą potrzebowały managerów, finansistów, informatyków, prawników, woźnego i sprzątaczkę :) To po pierwsze. Po drugie wzrost liczby miejsc pracy może poskutkować zmianą rynku z rynku pracodawców (najprościej mówiąc pracodawcy wybierają kogo i za ile chcą zatrudnić) na rynek pracowników ( pracownik ma WYBÓR, może wybierać między różnymi pracodawcami, ewentualnie zmienić pracę na lepszą), w których pracodawcy muszą konkurować o najlepszych pracowników, nęcąc ich większym wynagrodzeniem. Jak jedni podwyższą, to inni również to zrobią, jednocześnie podwyższając płace już zatrudnionym, żeby nie uciekli do konkurencji. To wszystko skutkuje oczywiście większym średnim wynagrodzeniem w skali marko - czyli całego Szczecina. Po trzecie jak wiadomo część podatków PIT i CIT mieszkańców zostaje w budżecie Szczecina, więc wzrost średniego wynagrodzenia odbije się na sytuacji miejskiej kasy. Po czwarte więcej kasy w mieście - więcej kasy na to co pewnie śmielak ma na myśli. Mogę tak jeszcze wymieniać i z dziesięć razy, osobiście bardzo liczę na zatrzymanie ucieczki wykształconych w Szczecinie absolwentów z miasta, a nawet przyciągnięcie ich z innych (przykład Ambasadorowego znajomego).Inna sprawa, że możliwa jest współpraca tych nowych firm z uczelniami, co niewątpliwie zwiększy jakość kształcenia (no i spowoduje kształcenie dopasowane do potrzeb rynku). Krótko mówiąc popierać, popierać i jeszcze raz popierać takie budowle.
Może dzięki temu chociaż ja po skończeniu uczelni znajdę w Szczecinie pracę i wrócę na stare śmieci, uciekając z tego warszawskiego molocha :)

PS Co do tekstu malcoolma, nawet jeżeli powierzchni biurowej będzie za dużo, to nic :) Dziś powierzchnia biurowa w Szczecinie jest swego rodzaju " dobrem luksusowym", czyli drogim. Kiedy zwiększy się podaż powierzchni biurowej i będzie większa od popytu, naturalnym jest spadek cen, by dostosować je do potrzeb rynku. Mniejsze opłaty za wynajem powierzchni - mniejsze koszty dla firm, które mogą zaoszczędzone pieniądze zainwestować.

Ostatnio edytowany przez: Dziad, 17 stycznia 2011, 23:27 [1 raz(y)]


Poza tym uważam, że Sosnowiec należy zniszczyć.

Sami przeciw wszystkim!
 - 1  - 2  - 3  - 4  - 5  - 6  - 7  - 8  - 9  - 10  - 11  - 12  - 13  - 14  - 15  - 16  - 17  - 18  - 19  - 20  - 21  - 22  - 23  - 24  - 25  - 26  - 27  - 28  - 29  - 30  - 31  - 32  - 33  - 34  - 35  - 36  - 37  - 38  - 39  - 40  - 41  - 42  - 43  - 44  - 45  - 46  - 47  - 48  - 49  - 50  - 51  - 52  - 53  - 54  - 55  - 56  - 57  - 58  - 59  - 60  - 61  - 62  - 63  - 64  - 65  - 66  - 67  - 68  - 69  - 70  - 71  - 72  - 73  - 74  - 75  - 76  - 77  - 78  - 79  - 80  - 81  - 82  - 83  - 84  - 85  - 86  - 87  - 88  - 89  - 90  - 

idź do góry   
  Użytkownicy on-line: 0 - Rekord: 102 - 06/04/2010 21:51

 Nie jesteś zalogowany. Możesz czytać forum, jednak aby napisać wiadomość lub zmienić ustawienia musisz się zalogować.
 l: h:


czas wykonania skryptu: 0.07 s. | wersja forum: 2.0-dev [historia]

regulamin | ostrzeżenia użytkowników
Forum służy do prezentacji opinii odwiedzających, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje wypowiedzi.
Serwis PogonOnLine.pl w żaden sposób nie odpowiada za opinie użytkowników.

© Pogoń On-Line 2000-2005